Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Lu 1754/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Ewa Kowalczyk, Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Samcik, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 29 listopada 2016 r. sprawy ze skarg J.-F. S. z siedzibą w [...] oraz T. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r.,nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i kwoty podatku od towarów i usług oddala skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] września 2015 r., znak [...], Dyrektor Izby Celnej w [...], po rozpatrzeniu odwołań J. [...] S.A. z siedzibą w [...] (dalej także jako: Spółka) oraz T. L., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], w sprawie określenia kwoty długu celnego i kwoty podatku od towarów i usług.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

W dniu 27 września 2010 r. w Oddziale Celnym w [...] objęto procedurą tranzytu towar w postaci czosnku świeżego - 2300 opakowań (waga netto 23.000 kg). Towar został załadowany na środek transportowy o nr rej. [...]. Termin zakończenia procedury wyznaczono na dzień 6 października 2010 r., w urzędzie celnym przeznaczenia - Oddział Celny [...]. W zgłoszeniu celnym (MRN [...]) jako głównego zobowiązanego wskazano Spółkę.

W dniu 29 września 2010 r. ww. środek przewozowy został przedstawiony w Oddziale Celnym w [...], gdzie przeprowadzono kontrolę, polegająca na sprawdzeniu zamknięć celnych oraz ważeniu pojazdu. Stan zamknięć celnych uznano za prawidłowy, rewizji celnej nie przeprowadzono. Procedura tranzytu została zamknięta w systemie NCTS.

Pismem z dnia 5 października 2011 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] przekazał informacje, z których wynika, że ww. towar nie został wwieziony na Ukrainę. Ukraińskie władze celne poinformowały, że w dniu 29 września 2010 r. ww. pojazdem, na którym powinien znajdować się towar objęty procedurą tranzytu, przewożony był inny towar - bloczki ścienne z betonu komórkowego, na podstawie innych dokumentów przewozowych. Towar ten zgłoszono do odprawy celnej na Ukrainie. Fakty te potwierdzono dokumentacja fotograficzną towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00