Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Ke 924/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi P. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Ke 924/16

UZASADNIENIE

Decyzją z [...] r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania P. T., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję wydaną z up. Burmistrza Miasta i Gminy P. z 19 maja 2016 r. orzekającą o odmowie przyznania P. T. prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego wnioskowanego na C.a T.a.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskiem z 19 kwietnia 2016 r. P. T. zwróciła się do OPS w Połańcu o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad dziadkiem C. T..

Odmawiając skarżącej przyznania wnioskowanego zasiłku organ I instancji podniósł, że skarżąca jest krewną niepełnosprawnego w drugim stopniu i wnioskowany zasiłek mogłaby otrzymać, gdyby nie było osób spokrewnionych z C. T. w pierwszym stopniu, albo osoby te nie byłyby w stanie takiej opieki sprawować z uwagi na orzeczony stopień niepełnosprawności. Ponadto organ ustalił, że wnioskodawczyni jest uczennicą II klasy liceum, co ogranicza możliwość sprawowania opieki oraz, że wymagający opieki ma 4 dzieci, które mogą tę opiekę sprawować.

W złożonym odwołaniu skarżąca podniosła, że organ nie wziął pod uwagę, iż jest pełnoletnia, mieszka z niepełnosprawnym dziadkiem, któremu zapewnia opiekę

w dzień i w nocy. Do szkoły dojeżdża codziennie ok. 4,5 km, posiada prawo jazdy i jest osobą dyspozycyjną. Ponadto zarzuciła, że organ nie zapoznał się z sytuacją rodzinną dzieci niepełnosprawnego - córka choruje i posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jeden syn ma chorą żonę, którą się opiekuje i sam potrzebuje pomocy, drugi syn ma dziecko z porażeniem mózgowym, którym się opiekuje od urodzenia i również posiada orzeczenie o niepełnosprawności, a trzeci syn pracuje i jest jedynym żywicielem rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00