Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 409/16

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi G. G. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...]r. Komendant Miejski Policji w K. działając na podstawie art. 41 ust. 3 w zw. z art. 42 ust. 2 ustawy z. dnia 06 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.) - zwolnił sierż.szt. G. G. ze służby w Policji z dniem 07 stycznia 2016 r. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał na wyrok Sądu Rejonowego K.-[...] w K. z dnia [...] r., prawomocny od dnia [...] r., uniewinniający G. G. od popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 231 § 1 i art. 271 § 1 kk, mocą którego w/w został przywrócony do służby w Policji oraz fakt niezłożenia przez policjanta w terminie określonym w art. 42 ust. 2 ustawy o Policji oświadczenia o gotowości niezwłocznego podjęcia służby w Policji. Organ I instancji podkreślił, że 7-dniowy termin do złożenia takiego oświadczenia biegł od daty uprawomocnienia się wyroku karnego, upłynął zatem w dniu 06 października 2015 r., natomiast G.G gotowość podjęcia służby zgłosił dopiero w dniu 09 grudnia 2015 r. Z uwagi na powyższe - w opinii organu - zaistniała konieczność rozwiązania z nim stosunku służbowego na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o Policji.

Od tej decyzji strona wniosła odwołanie, wnosząc o jej uchylenie w całości. Zaskarżonej decyzji odwołujący się zarzucił naruszenie prawa materialnego, a to przepisu art. 42 ust. 2 ustawy o Policji poprzez jego wadliwą wykładnię i w konsekwencji nieuzasadnione zastosowanie w sprawie oraz bezzasadne przyjęcie, iż w sprawie na dzień wydania zaskarżonej decyzji zaszły przesłanki do ponownego zwolnienia skarżącego ze służby w Policji, polegające na braku zgłoszenia przez niego, tj. policjanta już uprzednio zwolnionego ze służby na mocy rozkazu personalnego nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w K. z dnia [...] r. gotowości niezwłocznego podjęcia służby w terminie 7 dni od dnia przywrócenia do służby. Dalej strona podniosła zarzuty naruszenia przepisów proceduralnych, a to art. 108 k.p.a. poprzez nieuzasadnione nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności wobec oczywistego braku ustawowych przesłanek do podjęcia tego rodzaju rozstrzygnięcia oraz art. 10 w zw. z art. 7-9 kpa i art. 61 § 4 kpa poprzez naruszenie prawa strony do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym na każdym jego etapie. W związku z powyższym strona wniosła o umożliwienie jej zapoznania z materiałami sprawy, uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności, a po rozpoznaniu sprawy - uchylenie zaskarżonej decyzji w całości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00