Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Bd 1251/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2016 r. sprawy ze skarg A. C. i B. C. oraz K. M. i P. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargi.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] lipca 2014 r., znak: [...], Starosta I. działając na podstawie art. 35 ust. 1 i art. 71 ust. 5 pkt 2 Prawa budowlanego oraz na podstawie art. 28 i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia K. L. pozwolenia na roboty budowlane związane ze zmianą sposobu użytkowania budynku mieszkalno - handlowego na usługi w zakresie edukacji z częścią mieszkalną na działce nr [...] przy ul. [...] w I. zlokalizowanego na granicy z działką nr [...]

W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że z treści zaświadczenia Prezydenta M. I. o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania budynku z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie wynika, że zamierzona zmiana sposobu użytkowania nie narusza przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem organu lokalizacja obiektu szkolnego w centrum osiedla mieszkaniowego jednorodzinnego i wielorodzinnego, bez zaplecza boiska stanowić będzie uciążliwość dla okolicznych właścicieli domów jednorodzinnych, spowoduje utrudnienia w ruchu kołowym, a także zwiększenie hałasu w godzinach porannych i popołudniowych podczas odbierania dzieci ze szkoły.

Od powyższej decyzji odwołanie wniosła K. L., w którym domagała się uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem odwołującej, zaświadczenie Prezydenta M. I. świadczy o tym, że zamierzony sposób użytkowania budynku handlowo-usługowego jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Odwołująca twierdzi, że planowana szkoła nie będzie uciążliwa dla sąsiadów, ponieważ pozbawiona będzie dzwonków, teren zostanie ogrodzony tak by zminimalizować hałas spowodowany przebywaniem uczniów na przerwach, na wspólnej ścianie z sąsiadującym budynkiem zostanie zastosowana dodatkowa izolacja akustyczna, w szkole będzie przebywało nie więcej niż 80-90 uczniów, czas przewidziany na przerwy to ok. 60 min dziennie, czas pracy szkoły to nie więcej niż ok. 188 dni w roku, lekcje wychowania fizycznego będą się odbywały w innym punkcie miasta. Odwołująca się zauważyła, że sąsiedzi, którzy budowali swoje domy w sąsiedztwie istniejącego budynku mieszkalno-handlowego zdawali sobie sprawę z możliwości wystąpienia różnych uciążliwościami z tego powodu i twierdzi, że zmiana działalności z handlowej na edukacyjną, może tylko te uciążliwości zmniejszyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00