Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wr 799/16

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Magdalena Jankowska - Szostak (sprawozdawca), Sędzia WSA Sędzia NSA Maciej Guziński, Julia Szczygielska, , Protokolant asystent sędziego Marcin Jarecki, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 listopada 2016 r. sprawy ze skargi E. K. i T. K. na czynność Starosty K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nienależnie pobranej opłaty za wydanie karty pojazdu oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Pismem z [...] marca 2016 r. E. K. i T. K. (dalej: skarżący) wystąpili o zwrot opłaty w kwocie [...] zł, która została uiszczona podczas rejestracji samochodu [...], który został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym w K. pod numerem [...].

Starosta K. pismem z dnia [...] marca 2016 r. poinformował stronę, że nie uwzględnia żądania zwrotu nadpłaty za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji w dniu [...] lipca 2005 r. W ocenie organu, zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego jest niezasadny i pozbawiony oparcia w zgromadzonych aktach sprawy. Bowiem, zarówno obowiązek uiszczania opłaty, jak i jej wysokość wynikały, w dniu jej pobrania, bezpośrednio z przepisów prawa. Tym samym organ administracji był zobowiązany, przed wydaniem karty pojazdu, do pobrania opłaty, którą według przepisu prawa osoba rejestrująca pojazd miała obowiązek uiścić. Wskazano, że Trybunał Konstytucyjny odroczył utratę mocy obowiązującej wskazanego przepisu rozporządzenia, w konsekwencji w tym czasie organ były zobowiązany do jego stosowania. Ponadto Starosta podkreślił, że zgodnie z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny ( Dz. U. z 2014r. 121 z póź. zm. ) termin przedawnienia wynosi lat dziesięć. Początek ten należy określić stosownie do art. 120 § 1 zdanie drugie k.c. według którego, jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniejszym możliwym terminie. W sytuacji, w której nie było podstawy prawnej do pobrania opłaty za kartę pojazdu, bezpodstawne wzbogacanie się w postaci nienależnego świadczenia nastąpiło od chwili uiszczenia tej opłaty. Uwzględniając uregulowania przyjęte w art. 120 § 1 zadanie drugie k.c. uzasadnia , że dzień w którym nastąpiło uiszczenie opłaty za kartę pojazdu był jednocześnie najwcześniejszym możliwym terminem, w którym można było zgłosić żądanie niezwłocznego jej zwrotu. Prowadzi to do wniosku, że bieg przedawnienia roszczenia o zwrot nienależnie pobranych opłat za kartę pojazdu rozpoczyna się od dnia spełnienia świadczenia (Uchwala Sądu Najwyższego z dnia [...] czerwca 2010r. III [...]). Organ podkreślił, że termin roszczenia o zwrot pobranej opłaty za kartę pojazdu wydaną w dniu [...]09.2005 r. dla pojazdu marki [...] upłynął z dniem [...]09.2015 r.,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00