Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II SA/Wr 594/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Sędzia NSA Halina Kremis Protokolant: Asystent sędziego Łukasz Cieślak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 listopada 2016 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zamiaru rozbiórki czterech budynków I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody D. na rzecz strony skarżącej kwotę 1014 zł (słownie: jeden tysiąc czternaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] r. Nr [...], podjętą na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), zwanej dalej "k.p.a.", po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez D. sp. z o.o. od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] r. Nr [...], którą wniesiono sprzeciw wobec zamiaru rozbiórki czterech budynków przy ul. [...] we W. (dz. nr 3/10, AM-8, obręb B.), Wojewoda D. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ drugiej instancji wskazał, że właściwy organ w razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia zamiaru wykonania rozbiórki nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw w drodze decyzji (art. 30 ust. 5c P.b. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290), zwanej dalej "P.b.").

Przedmiotem dokonanego przez Spółkę zgłoszenia jest rozbiórka czterech budynków: budynku za masztem, budynku przepompowni, budynku garażu oraz budynku wagi. W zgłoszeniu nie wskazano wysokości powyższych budynków (na podstawie dołączonych do zgłoszenia materiałów można określić jedynie wysokość budynku wagi), a także nie wskazano odległości budynku przepompowni oraz budynku za masztem od granicy z dz. nr 1, AM-7, obręb B. (obszaru kolejowego). Podanie powyższych danych jest z kolei konieczne dla ustalenia przez organ, czy rozbiórka wskazanych budynków podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, czy też jedynie dokonania zgłoszenia oraz dla ustalenia, czy w sprawie projektowanego zamierzenia zastosowanie znajdzie § 4 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1227). Zgodnie bowiem z § 4 ust. 1 w/w rozporządzenia roboty ziemne mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego. Z kolei zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4 do 20 m od granicy obszaru kolejowego powinno być każdorazowo uzgadniane z zarządcą infrastruktury. W związku z tym, że przewidziany do rozbiórki budynek garażu przylega od północy do budynku trafostacji, konieczne jest wskazanie w zgłoszeniu sposobu zabezpieczenia tego budynku oraz przedstawienie rysunków połączenia przedmiotowych budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00