Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 21 listopada 2016 r., sygn. V SA/Wa 1333/16

Prawo pomocy

 

Starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: Joanna Kruszewska-Grońska po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi L. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym postanawia: odmówić skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej WSA w Warszawie) - rozpoznając ponownie sprawę przekazaną wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej NSA) z dnia 28 stycznia 2016 r. o sygn. akt I GSK 856/14 - oddalił skargę L. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W.z dnia 28 czerwca 2013 r. nr 440000-IAGW-9116-1210/12/3827/GK w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Od powyższego wyroku Sądu pierwszej instancji pełnomocnik skarżącego z wyboru wniósł skargę kasacyjną, w której zawarł wniosek o przyznanie skarżącemu prawa pomocy poprzez zwolnienie go w całości od obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

W sporządzonym w dniu 6 października 2016 r. na urzędowym formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej (PPF) skarżący zażądał zwolnienia od kosztów sądowych. W oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku i dochodach podał, że samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, posiada mieszkanie o pow. 62 m2 i wartości ok. 150.000 zł (zajęte w postępowaniu egzekucyjnym), natomiast nie posiada innych nieruchomości, zasobów pieniężnych ani przedmiotów wartościowych. W rubryce 10 wniosku wskazał, iż osiąga miesięczny dochód w wysokości 1.000 zł z tytułu najmu mieszkania (zajętego). W uzasadnieniu wniosku podniósł, iż nie zamieszkuje wspólnie z żoną, z którą pozostaje w rozdzielności majątkowej. Skarżący jest obecnie osobą bezrobotną, jego rachunki bankowe zostały zamknięte, a składniki majątku, w tym posiadana nieruchomość (mieszkanie), zostały zajęte przez organy egzekucyjne. Skarżący mieszka w lokalu, do którego nie posiada tytułu prawnego, zaś właściciel tego mieszkania żąda, by skarżący je opuścił. Ponadto wskazał, iż ma dwóch synów, którzy mieszkają z żoną, przy czym skarżący stara się uczestniczyć w ich wychowaniu, w tym poprzez łożenie na ich utrzymanie, na co mu jednak nie pozwala obecny stan jego dochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00