Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. V SA/Wa 4595/15
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Arkadiusz Tomczak, Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Protokolant specjalista - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2016 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty oraz zwrotu oprocentowania od nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 1476 zł (tysiąc czterysta siedemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] listopada 2010 r. (wpływ do urzędu celnego w dniu [...] listopada 2010 r.) E. Sp. z o.o., zwana dalej "Spółką" lub "Stroną", zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. o zwrot podatku akcyzowego w wysokości [...] zł z tytułu dokonanej dostawy wewnątrzwspólnotowej [...] samochodów osobowych.
Pismem nr [...] z dnia [...] listopada 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. wezwał Spółkę o uzupełnienie złożonego wniosku lub ponowne złożenie wniosku zawierającego czytelny podpis Wnioskodawcy. Dodatkowo Stronę wezwano również o nadesłanie oryginału dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju nr [...].
Pismem z dnia [...] listopada 2010 r. (data wpływu do urzędu celnego w dniu [...] listopada 2010 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek o brakujący oryginał dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od ww. samochodu.
Następnie, pismem z dnia [...]grudnia 2010 r. (data wpływu do urzędu celnego w dniu [...] grudnia 2010 r.) D. C., prezes zarządu E. Sp. z o.o. wyjaśnił, że podpis złożony pod wnioskiem jest jego własnoręcznym podpisem i tylko takim się posługuje.