Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 listopada 2016 r., sygn. II SA/Rz 287/16

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Zięba Drymajło po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r.nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...]

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi MM (skarżącego) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej.

Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco:

Podaniem z dnia 7 kwietnia 2015 r. MM zwrócił się do Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] z wnioskiem o przyznanie pomocy w formie jednego gorącego posiłku od miesiąca kwietnia.

Wydane przez Wójta Gminy [...] decyzje z dnia [...] kwietnia 2015 r. oraz z dnia [...] sierpnia 2015 r. odmawiające przyznania żądanej formy pomocy z powodu braku możliwości realizacji świadczenia, na skutek odwołań wnioskodawcy, były uchylane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] odpowiednio decyzjami z dnia [...] czerwca 2015 r. oraz [...] września 2015 r., a sprawa przekazywana do ponownego rozpatrzenia. W tej ostatniej decyzji Kolegium zwróciło uwagę, że w razie niemożności zapewnienia pomocy w formie posiłku organ pomocy społecznej winien rozważyć możliwość wsparcia finansowego wnioskodawcy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...], Wójt Gminy [...] ponownie odmówił wnioskodawcy przyznania żądanej formy pomocy.

Z ustaleń organu wynika, że wnioskodawca (skarżący) mieszka samotnie i prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. Jego dochód to zasiłek stały w kwocie 529,00 zł, a zatem spełnia kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (u.p.s.) do przyznania świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej, ponieważ wynosi ono 634,00 zł. Spełnia również warunek określony uchwałą Nr 221 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na lata 2014-2020 i § 1 pkt 2 uchwały Nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2014 r. w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków poniesionych przez Gminę [...] na pomoc w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych na lata 2014-2020, gdyż jego dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego. Organ wskazał, że nie ma możliwości przyznania pomocy w formie gorącego posiłku ze względu na brak zaplecza gastronomicznego na terenie Gminy. Gorące posiłki przygotowywane są tylko i wyłącznie w stołówkach szkolnych i wydawane są uczniom oraz pracownikom szkół, a placówki oświaty nie mogą świadczyć takiej usługi dla innych osób. Na terenie Gminy nie ma również barów, jadłodajni, czy restauracji, które mogłyby na rzecz osób wymagających pomocy w formie gorącego posiłku świadczyć tego typu usługi. Jednak w ocenie organu wnioskodawca, pomimo swej niepełnosprawności, posiada zdolność do samodzielnej egzystencji i może własnym staraniem przygotować sobie gorący posiłekwykorzystując własne zasoby i możliwości. Posiada w domu odpowiednie warunki, gdyż pracując zawodowo, a później pobierając zasiłek dla bezrobotnych do dnia 20 listopada 2014 r., samodzielnie przygotowywał dla siebie posiłki. Organ wskazał, że skarżący nie wymaga pomocy innych osób w codziennych czynnościach samoobsługowych i domowych; porusza się samodzielnie, w tym jako kierowca własnym samochodem; pozyskuje żywność od Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w [...] na podstawie posiadanego skierowania w ramach Programu Operacyjnego "Pomoc Żywnościowa 2014-2020" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD); otrzymuje ponadto na ten cel zasiłki celowe. W ocenie organy skarżący nie spełnia zatem przesłanek określonych w art. 48 ust. 4 u.p.s., skoro "ciepły posiłek może zapewnić sobie sam". Dlatego, uwzględniając uznaniowy charakter rzeczonego świadczenia, odmówiono jego przyznania. Odrębną decyzją z dnia 16 listopada 2015 r. przyznano wnioskodawcy pomoc finansową w formie świadczenia pieniężnego z przeznaczeniem na zakup posiłku lub żywności w ramach programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00