Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 1132/16

Prawo pomocy

 

Starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu - Violetta Mielcarek po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku MG o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi MG na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. postanawia: oddalić wniosek.

Uzasadnienie

Skarżąca MG pismem z dnia [...] wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na wskazaną w sentencji decyzję Dyrektora Izby Skarbowej. W skardze wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Następnie skarżąca złożyła sporządzony na urzędowym formularzu w dniu [...] wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. W uzasadnieniu wniosku podała, że w związku z trwającą w jej firmie kontrolą finansową od [...], utraciła płynność finansową. Na dzień dzisiejszy nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Przewlekłe prowadzenie wielorakich kontroli przez Urząd Kontroli Skarbowej zmusiło ją do przeprowadzenia zmian w firmie i utraty środków pieniężnych. Obecnie utrzymuje się jedynie z renty otrzymywanej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skarżąca oświadczyła, że pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z [...]-letnią córką AK, [...]-letnim synem MG i z mężem. Skarżąca oświadczyła, że nie posiada domu, mieszkania, nieruchomości rolnej, innych nieruchomości, oszczędności, papierów wartościowych, innych praw majątkowych, wierzytelności, przedmiotów o wartości powyżej 5.000 zł. Wnioskodawczyni podała, że syn prowadzi działalność gospodarczą. Skarżąca oświadczyła, że otrzymuje rentę z ZUS w wysokości ok. [...] po potrąceniach, bez potrąceń renta wynosi [...], mąż posiada udziały w spółce, do tej pory nie było dywidendy. Skarżąca podała, że choruje. Z renty, którą otrzymuje, pokrywa wydatki na swoje utrzymanie, w tym również związane z leczeniem. W bieżącym utrzymaniu pomaga jej rodzina, w szczególności syn. Wnioskodawczyni podała, że z uwagi na chorobę nie jest w stanie podjąć żadnej pracy zarobkowej. Skarżąca podała, że ponosi koszty bieżące, t.j. bieżące opłaty. Do wniosku załączyła kserokopie: decyzji ZUS z dnia [...] o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego za okres [...] w wysokości 90% podstawy wymiaru, [...] w wysokości 75% podstawy wymiaru, orzeczenia Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...], karty informacyjnej leczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00