Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 2082/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: referent stażysta Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 listopada 2016 r. sprawy ze skargi PK na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w [...] wymierzył [...] karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gry na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu organ wskazał, że funkcjonariusze celni w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu [...] r. w barze "[...]" w [...], w którym działalność gospodarczą pod nazwą [...] prowadzi skarżący, ustalili że znajduje się tam urządzenie o nazwie [...]. Przeprowadzony eksperyment potwierdził, że jest to automat do gier a gry na nim urządzane mają charakter losowy i są organizowane w celach komercyjnych. Powyższe ustalenia dały podstawę organowi pierwszej instancji do wszczęcia - postanowieniem z [...] r. - wobec skarżącego postępowania w sprawie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Powołując się na przepisy m. in. art. 2 ust. 3 i ust.5, art. 3, art. 6 ust. 1 oraz art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h."), Naczelnik stwierdził, że [...] to urządzenie elektroniczne. Wskazał, że podczas prowadzonego eksperymentu funkcjonariusze przeprowadzili gry kontrolne. Włożony do automatu banknot został zamieniony na punkty kredytowe i na czas, w ramach którego można było te punkty skonsumować. Na ekranie pojawiły się nazwy różnych gier i po wybraniu jednej z nich na ekranie pojawił się układ wirtualnych bębnów z symbolami. Po wyborze stawki i naciśnięciu klawisza START nastąpiło uruchomienie bębnów, które obracały się w jednym kierunku. Zadanie gracza polegało jedynie na naciśnięciu przycisku START i obserwacji bębnów aż do ich samoczynnego zatrzymania się. Jeśli po zatrzymaniu na ekranie pojawił się "wygrywający" układ symboli, grający otrzymywał dodatkowe punkty, dopisywane do licznika KREDYT. Dodatkowe punkty można było również poddać podwajaniu i w tej sytuacji automat losował kartę, a zadanie gracza polegało na wskazaniu jej koloru. Po wybraniu koloru w sposób wskazany przez automat, następowało podwojenie wygranej i wygrane punkty były dodawane do już posiadanych. Wskazanie karty w sposób nieprawidłowy powodowało utratę przez gracza całej wygranej. Po upływie wykupionego czasu lub zgraniu wszystkich punktów nie było możliwości kontynuowania gry. Organ zaznaczył, że powyższa zasada gry została potwierdzona w opinii biegłego sądowego, który dodatkowo wskazał, że urządzenie nie posiada tzw. "hoppera" - niezbędnego do automatycznego wypłacania przez automat wygranych pieniężnych, a punkty zdobyte w jednej serii gier mogą być przenoszone do następnej serii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00