Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 382/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 listopada 2016 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] M. przedłużył termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w wysokości [...] zł, wynikającej z deklaracji dla podatku od towarów i usług [...] za miesiąc lipiec 2015 r. złożonej przez C. P. (dalej: Spółka, podatnik, skarżąca) do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika za ten miesiąc.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu [...] sierpnia 2015 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] M. wpłynęła deklaracja dla podatku od towarów i usług VAT-7 za lipiec 2015 r. złożona przez Spółkę, w której w pozycji 52 wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25-dni w kwocie [...]zł.

W celu weryfikacji ww. rozliczenia organ podatkowy wezwał podatnika do przedłożenia dokumentów dotyczących rozliczenia w podatku VAT za lipiec 2015 r., tj.: rejestrów zakupu i sprzedaży, faktur zakupu i sprzedaży rozliczonych w deklaracji VAT-7, zawartych umów, dowodów potwierdzających dokonanie płatności, dokumentów magazynowych, listów przewozowych CMR, pozostałych dokumentów dotyczących zawartych transakcji zakupu i wewnątrz wspólnotowych dostaw towarów.

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji odwołał się m.in. do ustaleń poczynionych w toku weryfikacji poprawności rozliczenia C. sp. z o.o. za czerwiec 2015 r., w efekcie których to czynności postawieniem z dnia [...] lipca 2015 r. przedłużono termin dokonania zwrotu podatku VAT za ten okres rozliczeniowy, Organ podatkowy wyjaśnił przesłanki i okoliczności, którymi kierował się podejmując działania mające służyć weryfikacji ww. zwrotu wskazując m.in. na: rosnące w kolejnych miesiącach kwoty zwrotu podatku VAT wykazywane w deklaracjach składanych przez C. sp. z o.o., rodzaj dokonywanych transakcji, ich rozmiar i charakter. Za koniecznością weryfikacji prawidłowości rozliczeń spółki C., zdaniem organu I instancji, przemawiać miał także relatywnie krótki jej status jako podatnika podatku od towarów i usług wykazującego obroty, a także znaczna wartość zadeklarowanej kwoty do zwrotu. Wszystkie ww. okoliczności, jak podkreślono, odnoszą się również do rozliczenia w podatku od towarów i usług obejmującego lipiec 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00