Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 622/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 listopada 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2015 r., L. Z. (dalej zwany również skarżącym lub wnioskodawcą) wystąpił z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obliczenia kwoty pobranego podatku u źródła przypadającego na wspólnika spółki komandytowej.

We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis zdarzenia przyszłego, w którym to skarżący jest wspólnikiem spółek niebędących osobą prawną - spółek komandytowych (dalej zwanych spółką lub spółkami). Wnioskodawca pełni w spółkach rolę komandytariusza. Dochody spółek stanowią dla skarżącego dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Od uzyskiwanych przez spółki dochodów wnioskodawca uiszcza zaliczki na podatek dochodowy. Niektóre ze spółek osiągają także dochody ze źródeł położonych poza granicami RP. Podmioty wypłacające wynagrodzenie spółką pobierają niekiedy podatek dochodowy, stosownie do miejscowego ustawodawstwa lub zawartych przez RP umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kwoty pobranego przez płatników podatku skarżący odlicza od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy.

Zgodnie z treścią umów niektórych ze spółek, udział wnioskodawcy w zyskach, wyrażony ułamkiem zwykłym, zależy od wysokości przypadającego na skarżącego zysku spółek. Umowy tych spółek stanowią, że do określonej kwoty udział wnioskodawcy w zysku wynosi określony ułamek, a powyżej tej kwoty udział w zyskach zmienia się. Zgodnie z tak ukształtowaną treścią umów spółek skarżący odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Treść tych umów przewiduje zgodnie z powyższym więcej niż jeden ułamek do określenia udziału skarżącego w zyskach. Wskazano również, że ułamki te znajdują także zastosowanie do udziału w kosztach uzyskania przychodu spółek. Wnioskodawca nie może jednak zadeklarować w załączniku do zeznania PIT-36L, składanym na formularzu PIT/B wszystkich ułamków wyrażających udziały w zyskach spółek. Treść załącznika PIT/B przewiduje bowiem możliwość ujawnienia jednego ułamka. Z powyższych przyczyn wnioskodawca każdorocznie wpisuje w PIT/B jeden ułamek, wyrażający w danym roku podatkowym stosunek przypadającego na niego zysku danej spółki w stosunku do jej całego zysku. Wskazano, że dotychczas tak obliczony ułamek stosowano jedynie do wypełnienia załącznika PIT/B. Nie stosowano go do obliczenia jaka kwota pobranego przez płatnika podatku u źródła przypada na skarżącego. Do obliczenia kwoty pobranego przez płatnika podatku u źródła przypadającego na skarżącego, stosowano ułamki wyrażające w umowach poszczególnych jego udział w zyskach. Identyczną metodę obliczenia jaka kwota pobranego przez płatnika podatku u źródła przypada na danego wspólnika, stosowali także inni wspólnicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00