Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II SAB/Po 69/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. M. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą [...] na bezczynność Prezydenta Miasta P. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę
Uzasadnienie
[...]
W dniu 13 maja 2016 r. (data wpływu podania do organu) M. M., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą: [...] (dalej: wnioskodawczyni; zainteresowana; strona; skarżąca) wniosła do Prezydenta Miasta (dalej również: Prezydent Miasta; organ; skarżony organ) - w związku z powziętą informacją, że spotkanie, które miało miejsce w dniu [...] 2016 r., a w którym uczestniczyli: 1) Zastępca Prezydenta Miasta - A. S., 2) Prezes [...] sp. z o.o. - P. K., 3) Zastępca Kierownika [...] [...] sp. z o.o. [dalej: [...] sp. z o.o.] - T. G. oraz 4) W. i S. D., "zostało zorganizowane na wniosek" - o udostępnienie informacji publicznej poprzez "przekazanie kopii przedmiotowego wniosku", na podstawie którego zorganizowano to spotkanie oraz "kopii protokołu z przedmiotowego spotkania[,] względnie notatki służbowej odnotowującej przebieg i ustalenia spotkania".
W doręczonym wnioskodawczyni w dniu 30 maja 2016 r. piśmie z dnia 18 maja 2016 r. skarżony organ (pismo podpisane przez zastępcę Prezydenta Miasta - A. S.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10 maja 2016 r. wyjaśnił, że notatka ze spotkania, jakie miało miejsce w dniu [...] 2016 r., nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2015 r., poz. 2058) - dalej: u.d.i.p.; powołana ustawa. Organ stwierdził, że notatka ta stanowi nieoficjalne utrwalenie przebiegu spotkania, tzw. materiał roboczy służący do podejmowania ewentualnych działań; nie stanowi ona dokumentu samoistnego, zawierającego rozstrzygnięcia w sprawie; charakter powyższej notatki sprowadza się do osobistej refleksji (spostrzeżeń) oraz wysnutych na tej podstawie wniosków osoby biorącej udział w spotkaniu, nie ma zaś charakteru oficjalnego, a jedynie stanowi pomoc w zakresie podejmowania dalszych decyzji. Mając na uwadze powyższe, organ wyjaśnił, że notatka ze spotkania stanowi dokument wewnętrzny i nie jest dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej, w związku z czym nie może być wnioskodawczyni udostępniony.