Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II SA/Op 473/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia NSA Jerzy Krupiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi B. C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 października 2015 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu podania o wypłatę wynagrodzenia za holowanie i przechowywanie pojazdu 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty Opolskiego z dnia 24 czerwca 2015 r., nr [...], 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego B. C. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 21 października 2015 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie Starosty Opolskiego z dnia 24 czerwca 2015 r. o zwrocie podania B. C. o wypłatę wynagrodzenia za holowanie i przechowywanie pojazdu marki [...] nr rej. [...] w okresie od 3 listopada 2008 r. do 27 maja 2015 r.
Zaskarżone postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Skarżący B. C. pismem z dnia 1 czerwca 2015 r. zwrócił się do Starosty Opolskiego o wypłatę wynagrodzenia za holowanie i przechowywanie pojazdu marki [...] nr rej. [...] w okresie od 3 listopada 2008 r. do 27 maja 2015 r. w kwocie 29.636 zł 99 gr.
Do wniosku dołączył zestawienie obejmujące wyliczenie kosztów.
Starosta Opolski, postanowieniem z dnia 24 czerwca 2015 r., nr [...], orzekł o zwrocie podania B. C. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A z siedzibą w [...] o wypłatę wynagrodzenia za holowanie i przechowywanie pojazdu marki [...] nr rej. [...] w okresie od 3 listopada 2008 r. do 27 maja 2015 r. W uzasadnieniu wskazał na okoliczność, że złożone wyliczenie obejmuje dwa okresy, tj. od 3 listopada 208 r. do 4 września 2010 r. oraz od 5 września 2010 r. do 27 maja 2015 r. i oparte zostało ono na wysokości stawek za usunięcie pojazdów określonych w uchwałach rady powiatu opolskiego dotyczących opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów na parkingu strzeżonym. Podniósł nadto organ, że z zebranej dokumentacji wynika, iż pojazd objęty wnioskiem stał się własnością Powiatu Opolskiego na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w [...] z dnia 4 marca 2015 r. o jego przepadku. Postanowienie to stało się prawomocne w dniu 26 marca 2015 r. Uzasadniał organ I instancji, że w dniu wydania dyspozycji usunięcia ww. samochodu nie był on przedmiotem żadnych unormowań związanych z realizowaniem usługi związanej z usunięciem z drogi, przechowywaniem na parkingu strzeżonym czy ewentualnym wynagrodzeniem z tego tytułu dla wyznaczonej jednostki. Przedmiotowy pojazd został usunięty i przechowywany na parkingu strzeżonym przez ww. przedsiębiorcę na podstawie Zarządzenia Nr [...] Starosty Opolskiego z dnia 28 lutego 2007 r. w sprawie wyznaczania jednostek upoważnionych do usuwania pojazdów z drogi oraz upoważnionych do prowadzenia parkingów strzeżonych dla pojazdów usuniętych z drogi. Następnie, podał organ, że w analogicznej sprawie Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu uznało, że "wyznaczenie jednostki" na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym powoduje powstanie stosunku cywilnoprawnego, a przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w takiej sprawie nie znajdują zastosowania. Uwzględniając powyższe oraz przepis art. 66 § 3 K.p.a. organ I instancji uznał, że właściwym do rozpoznania żądania wnioskodawcy jest Sąd Rejonowy w [...] i stąd też należało orzec jak w sentencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right