Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. I SA/Ol 593/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Renata Kantecka sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[..]" nr "[...]" w przedmiocie zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne oddala skargę

Uzasadnienie

L. K. (powoływany dalej również jako dłużnik, zobowiązany, strona, abonent, skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej (dalej Dyrektor Izby Skarbowej, organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Zaskarżonym postanowieniem organ II instancji utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]", nr "[...]", który po otrzymaniu ostatecznego stanowiska wierzyciela w przedmiocie zgłoszonych zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne, uznał podniesiony przez zobowiązanego zarzut nieistnienia egzekwowanego obowiązku za nieuzasadniony.

Z akt sprawy przekazanych tut. Sądowi wynika, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej Naczelnik Urzędu Skarbowego, organ I instancji, organ egzekucyjny), działając jako organ egzekucyjny prowadził postępowanie egzekucyjne wobec majątku zobowiązanego, na podstawie tytułów wykonawczych z dnia 24.02.2014 r. o numerach od "[...]" do "[...]", wystawionych przez wierzyciela - Pocztę Polską S.A. Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej. Przedmiotowe tytuły wykonawcze obejmowały należności pieniężne z tytułu opłaty abonamentowej RTV za okres (poszczególne miesiące) od stycznia 2009 r. do stycznia 2014 r., w łącznej kwocie należności głównej 1.080,10 zł.

Postępowanie egzekucyjne wszczęto w dniu 14.04.2014 r. poprzez doręczenie pracodawcy zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę, oraz doręczeniu dłużnikowi w dniu 22.04.2014 r. ww. zawiadomienia razem z odpisami ww. tytułów wykonawczych. Po wszczęciu egzekucji skarżący wniósł w dniu 29 kwietnia 2014 r. zarzut niedopuszczalności egzekucji z uwagi na nieistnienie obowiązku. W treści podania dłużnik podniósł, że w 1998 r. dokonał wyrejestrowania odbiorników RTV. Ponadto wierzyciel nie wykonał obowiązku wynikającego z przepisów rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25.09.2007 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. z 2007r., nr 187, poz. 1342) - nadawania posiadaczom odbiorników RTV indywidualnego numeru identyfikacyjnego oraz zawiadomieniu ich o tym fakcie. Strona podniosła, iż nie otrzymała takiego zawiadomienia, zatem rejestracja odbiorników utraciła ważność z upływem roku od wejścia w życie rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00