Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I SA/Łd 327/16
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. i 2013 r. zobowiązania podatkowego, kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy i do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz orzeczenia o obowiązku zapłaty podatku oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...]r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w Ł. określił A Spółce z o.o. z siedzibą w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące październik 2012 - marzec 2013r., maj, czerwiec, i wrzesień 2013r., nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym za miesiące grudzień 2012 r. oraz luty-wrzesień 2013r. ( w tym za grudzień 2012r., luty -marzec 2013r., maj-czerwiec 2013r. oraz wrzesień 2013r. w wysokości "0" zł) oraz podatek na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług za miesiące maj-sierpień 2013r.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że A sp. z o.o. zawarła 1 sierpnia 2012r. z B sp. z o.o. z siedzibą we W. umowę - porozumienie, mocą której B sp. z o.o. miała przejąć w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy część pracowników A sp. z o.o. - według załączonego do umowy wykazu. Wykaz ten obejmuje 241 pracowników A sp. z o.o. (240 zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i 1 osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia). Przejęcie pracowników miało nastąpić 1 września 2012r.
Te same strony podpisały w dniu 01.09.2012 r. umowę o świadczenie usług, zgodnie z którą B sp. z o.o. (usługodawca) miała świadczyć na rzecz A sp. z o.o. (usługobiorca), za wynagrodzeniem, usługi zgodne z PKD spółki A. Do ich realizacji B miała oddelegować zatrudnione przez siebie osoby - zwane w umowie "wykonawcami". W myśl § 1 ust. 2 umowy "wykonawcy" to osoby oddelegowane przez usługodawcę, zatrudnione u usługodawcy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W § 3 ust. 5 umowy uzgodniono, że oddelegowani wykonawcy zobowiązani są do stosowania się do merytorycznych wskazówek osób wyznaczonych przez usługobiorcę, które określają w szczególności zakres obowiązków wykonawców, jednakże nie podlegają im służbowo.