Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. III SA/Lu 621/16

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Iwona Tchórzewska, Sędziowie: WSA Grzegorz Grymuza,, WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca), Protokolant: Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 15 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2016 r. po rozpatrzeniu odwołania [...] (skarżąca), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego w zakresie kategorii A2 prawa jazdy [...] (uczestniczka), przeprowadzonego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...].

Postępowanie administracyjne zainicjowała uczestniczka wnosząc pismem z dnia 20 listopada 2015 r. skargę na negatywny wynik praktycznego egzaminu państwowego w zakresie kategorii A2 prawa jazdy. W uzasadnieniu swojej skargi podniosła, że nie zgadza się z negatywnym wynikiem tego egzaminu z powodu dwukrotnie nieprawidłowo wykonanego zadania egzaminacyjnego polegającego na przygotowaniu do jazdy. Opisując przebieg egzaminu zakwestionowała negatywną ocenę tego zadania w pierwszej próbie z powodu nie ustawienia lusterek wskazując, że lusterka pojazdu były ustawione prawidłowo. Następnie podniosła, że zanim zdążyła ruszyć z miejsca w celu wykonania slalomu w ramach drugiego zadania egzaminacyjnego, egzaminatorka oznajmiła o negatywnym wyniku egzaminu z powodu wykonania niezgodnej z przepisami czynności, tj. włączenia biegu przed schowaniem podnóżka motocykla.

Marszałek Województwa, jako organ sprawujący nadzór nad przeprowadzaniem egzaminów państwowych wszczął postępowanie administracyjne, zakończone wydaniem decyzji o unieważnieniu praktycznego egzaminu państwowego uczestniczki w zakresie kategorii A2 prawa jazdy. W uzasadnieniu wskazał, że brak ustawienia lusterek prawidłowo został zakwalifikowany przez egzaminatora jako błąd w pierwszej próbie wykonania pierwszego zadania egzaminacyjnego, wobec czego prawidłowe wykonanie tej czynności w drugiej próbie oznaczało, iż zadanie pierwsze, tj. przygotowanie do jazdy uczestniczka wykonała prawidłowo. W odniesieniu natomiast do czynności niezłożenia podpórki motocykla stwierdził, że została ona błędnie zakwalifikowana do pierwszego zadania egzaminacyjnego. Zdaniem organu przyporządkowanie tej czynności do katalogu elementów składających się na przygotowanie do jazdy nie miało podstaw w pozycji 1 Tabeli nr 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. 2012, poz. 995, dalej jako "rozporządzenie"). Zdaniem organu, czynność ta powinna być poddana ocenie w ramach zadania drugiego (slalom wolny) w ramach kryterium "upewnienia się o możliwości jazdy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00