Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. I SA/Kr 1250/16

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Urszula Zięba po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2016r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi L.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2016r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

L.K. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2016r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, w której jednocześnie zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku skarżący wskazał, że podjęcie jakichkolwiek czynności egzekucyjnych, np. zajęcie rachunków bankowych, uniemożliwiłyby mu, jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą i finansową z bieżących przychodów, utrzymanie płynności finansowej, a tym samym prowadziłoby do niemal automatycznej upadłości lub co najmniej konieczności likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, a przez to utraty jedynego źródła utrzymania dla swojej rodziny oraz likwidacji dwudziestu pięciu miejsc pracy. Wnioskodawca podał, że powyższe okoliczności potwierdza sporządzona przez niego analiza ekonomiczna i załączone do niej dokumenty. Jego zdaniem sytuacja ta wypełnia przesłankę zaistnienia bardzo poważnego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody, jak i bardzo poważnego niebezpieczeństwa spowodowania trudnych, czy wręcz niemożliwych do odwrócenia skutków. W analizie ekonomicznej, dołączonej do ww. wniosku, skarżący wskazał, że prowadzi działalność w branży gastronomicznej, posiada kilka własnych punktów gastronomicznych, świadcząc na zlecenie usługi cateringowe. Ma duże doświadczenie w tej branży i stosowne wykształcenie kierunkowe. W ww. analizie podał także dane dotyczące ww. działalności i stwierdził, że jego zdaniem, zajęcie rachunku bankowego, wierzytelności względem kontrahentów lub inne działania o charakterze windykacyjnym, spowodują niemożność korzystania z niezbędnych środków obrotowych, a tym samym utratę płynności jego przedsiębiorstwa i konieczność jego likwidacji, a przez to likwidację jedynego źródła utrzymania rodziny (żona współpracuje przy prowadzeniu działalności, a niepełnoletni syn uczy się w szkole średniej i nie uzyskuje dochodów) oraz miejsc pracy dla zatrudnianych przez niego pracowników. Koszty i skutki gospodarcze, takie, jak zerwanie budowanych latami relacji gospodarczych i utrata pozycji rynkowej, które wiązałyby się z ww. likwidacją, należy w jego ocenie uznać za nieodwracalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00