Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II SA/Kr 1137/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie: WSA Paweł Darmoń WSA Agnieszka Nawara- Dubiel (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Wschód Tomasza Waszczuka sprawy ze skargi A. D.-J. i S. J. na decyzję Wojewody z dnia 18 lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu 5 lutego 2016 r. I.Z. dokonała u Starosty N. zgłoszenia dotyczącego budowy budynku rekreacji indywidualnej (letniskowego) o powierzchni zabudowy do 35 m2 wraz z infrastrukturą techniczną na dz. nr ewid. [...] w miejscowości R

Dnia 22 lutego 2016 r. Starosta N. decyzją, znak: [...] wniósł sprzeciw w sprawie opisanego wyżej zgłoszenia. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, który stanowi: Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli: budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że Inwestor do wniosku zgłoszenia załączył decyzję o warunkach zabudowy dla budowy budynku letniskowego wraz z infrastrukturą techniczną wydaną przez Burmistrza R. znak: [...] z dnia 26.08.2015 r. która w wyniku odwołania decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. znak: [...] z dnia 23.12.2015 r. została uchylona i postępowanie w całości zostało umorzone, gdyż jak orzekł organ "Budynek rekreacji indywidualnej do wypoczynku okresowego, o powierzchni zabudowy do 35 m2 - nie wymaga pozwolenia na budowę, a zatem nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy".

Powyższe stanowisko nie jest zgodne ze stanowiskiem organu I instancji, gdyż budowa budynku rekreacji indywidualnej w trybie zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę o powierzchni zabudowy do 35m2 zmienia zagospodarowanie terenu, a w przypadku braku planu miejscowego, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00