Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II SA/Ke 496/16
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Magdalena Niźnik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi P. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 kwietnia 2016 r., znak: [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 12 kwietnia 2016 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania P. R., reprezentowanego przez adwokata A. W., od decyzji wydanej z upoważnienia Starosty z 20 sierpnia 2015 r., orzekającej o skierowaniu na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 kpa, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że Komendant Wojewódzki Policji wnioskiem z 30 lipca 2015 r. zwrócił się do Starosty o skierowanie P. R. na badanie psychologiczne, w związku z przekroczeniem przez kierującego 24 punktów karnych. W uzasadnieniu tego wniosku wskazał cztery przypadki naruszenia przepisów ruchu drogowego, jakie miały miejsce w okresie od 4.11.2014 r. do 24.07.2015 r. za co odwołujący uzyskał łącznie 25 punktów. W związku z powyższym wnioskiem Starosta zawiadomił P. R. o wszczęciu postępowania w sprawie skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje, w sprawie skierowania na badania psychologiczne oraz zatrzymania prawa jazdy, na skutek wielokrotnego w ciągu roku naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie poinformował o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w trybie art. 10 kpa i wydał zaskarżoną decyzję.
Dalej organ odwoławczy podniósł, że przy liczeniu limitu punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, należy uwzględniać czas jednego roku, jaki upłynął od każdego z zaistniałych przypadków wykroczenia do popełnienia kolejnego, powodującego jego przekroczenie. Wspomniany roczny okres nie jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, nie jest także liczony od daty dopuszczenia się danego wykroczenia, do daty wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, lecz między wykroczeniami. W tym konkretnym przypadku okres jednego roku obejmuje termin od dnia popełnienia pierwszego naruszenia, tj. 4.11.2014 r. do 4.11.2015 r. Jak wynika z akt sprawy, P. R. dopuścił się w tym okresie czterech naruszeń prawa, tj. 4.11.2014 r. w K. niedostosowanie się do znaku B-l - 5 pkt, 3.03.2015 r. w R. niedostosowanie się do sygnałów świetlnych - 6 pkt, 2.06.2015 r. w W., przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h - 4 pkt i 24.07.2015 r. w G., przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h - 10 pkt, zatem przed upływem roku liczonego od 4.11.2014 r. uzyskał łącznie 25 punktów karnych. Kolegium zauważyło, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję o skierowaniu na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli przekroczono liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Decyzję taką wydaje się na wniosek organu kontroli ruchu drogowego i dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Mając na uwadze powyższe, decyzja organu pierwszej instancji o skierowaniu na badanie psychologiczne jest zasadna.