Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. I SA/Go 266/16
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Protokolant Asystent sędziego Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M Sp. j. A.O., K.G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
M Sp.j. A.O., K.G. (zwana skarżąca lub Spółka), reprezentowana przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zwanego również Dyrektorem Izby Celnej, organem odwoławczym) z dnia [...] lipca 2016r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2016r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Dyrektora Izby Celnej o nr [...] z dnia [...] grudnia 2015 r.
Skarga została wywiedziona na tle następującego stanu faktycznego sprawy, który został przedstawiony przez organ w zaskarżonym akcie.
Działająca z upoważnienia skarżącej jako eksportera, Agencja Celna D, złożyła w Urzędzie Celnym Oddział Celny, wnioski o wydanie świadectw przewozowych: [...] z dnia [...].05.2015r., [...] z dnia [...].04.2015r., [...] z dnia [...].04.2015r., [...] z dnia [...].05.2015r. na samochody osobowe różnych marek eksportowane do Szwajcarii.
W wyniku rozpatrzenia ww. wniosków wydano świadectwa przewozowe EUR.1 potwierdzające preferencyjne unijne pochodzenie eksportowanych samochodów.
Następnie, na wniosek szwajcarskich władz celnych (kraju importu), właściwy w sprawie organ celny poddał weryfikacji wydane świadectwa, stosownie do postanowień umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Szwajcarią. W ramach weryfikacji, uwzględniając oświadczenia skarżącej zawarte w jej wnioskach o wydanie świadectw przewozowych, organ celny podjął czynności celem pozyskania informacji i dokumentów niezbędnych do sprawdzenia, czy zostały spełnione, określone w ww. umowie pomiędzy Szwajcarią a Wspólnotą Europejską, reguły pochodzenia dla towarów objętych wydanym świadectwem.