Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. II SA/Gl 852/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2016 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie upoważnienia nr [...] z dnia [...]r. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili kontrolę przedsiębiorcy G. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "A" G. M. z siedzibą w miejscowości K.. Przedmiotem kontroli było przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, przestrzeganie przepisów ustawy o transporcie drogowym oraz regulacji z zakresu wykonywania przewozów, a także przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Zakres kontroli obejmował okres od[...].

Ustalenia kontroli zostały zawarte w protokole nr [...]z dnia [...]r.

Decyzją z dnia [...]r. nr [...][...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w kwocie: [...]zł, z uwagi na treść art. 92 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j.: Dz. U. 2013, poz. 1414 z późn. zm. zwanej dalej: u.t.d.) obniżając ją do tej wysokości z kwoty 41.050,00 zł.

Jednocześnie na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. umorzono postępowanie administracyjne w odniesieniu do niektórych, wyliczonych przez organ, ujętych w protokole pokontrolnym naruszeń.

W odwołaniu od decyzji pierwszoinstancyjnej przedsiębiorca zarzucił zaskarżonej decyzji naruszenie art. 7 w zw. z art. 75 oraz art. 8 k.p.a. poprzez ich niezastosowanie. Stwierdził m.in., że naruszenia czasu pracy kierowców polegające na skróceniu tygodniowego czasu odpoczynku nie miały miejsca, ponieważ kierowcy wykonywali w tym czasie pojedyncze usługi okazjonalne w międzynarodowym transporcie drogowym i wykonali stosując się do przepisów ich dotyczących odpoczynki tygodniowe w sposób prawidłowy. Ponadto, zdaniem przedsiębiorcy, organ błędnie wyliczył kwotę kary, gdyż zatrudniał on w okresie 6 miesięcy przed rozpoczęciem kontroli mniej niż 10 kierowców. Podniósł nadto, że zapewnia właściwą organizację pracy umożliwiającą przestrzeganie przepisów, kontroluje czas pracy kierowców, a w przypadku stwierdzenia naruszeń kieruje pracowników na dodatkowe szkolenia. Czas pracy kierowców zlicza podmiot zewnętrzny, a wszyscy kierowcy uczestniczą w corocznych szkoleniach dotyczących czasu pracy kierowców. Strona stwierdziła też, że data sporządzenia protokołu kontroli jest niewłaściwa, a wykaz zaświadczeń i ewidencja czasu pracy zostały dostarczone organowi podczas trwania kontroli. Przedsiębiorca zarzucił nadto, że nie zostali przesłuchani kierowcy w zakresie przejmowania pojazdów przez kierowców z innych przedsiębiorstw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00