Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. III SA/Gd 742/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Protokolant asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2016 r. sprawy ze skargi P. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 5 lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu wypłacenia zaliczki alimentacyjnej uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta [...]z dnia 25 września 2015 r. nr [...]

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 lipca 2016 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 25 września 2015 r., odmawiającą P. H. umorzenia należności dłużnika alimentacyjnego powstałych z tytułu zaliczek alimentacyjnych.

Organ odwoławczy wskazał, że podstawą materialnoprawną decyzji organu pierwszej instancji był art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, na mocy którego organ wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego , uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. Wskazana podstawa prawna była prawidłowa, bowiem wnioskodawca odwołał się we wniosku jedynie do swojej sytuacji życiowej. Istnieje także możliwość umorzenia należności na podstawie art. 30 ust.1 w/w ustawy, jednak tylko wówczas, gdy strona we wniosku nie odwołuje się do swojej sytuacji życiowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00