Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 listopada 2016 r., sygn. II SA/Bd 832/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy asystent sędziego Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2016 r. sprawy ze skargi E. E. na decyzję Wojewody z dnia [...] maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Starosta L. zobowiązał E. W. i W. W. do udostępnienia nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym Z., gmina L., stanowiącej działki o numerach geodezyjnych [...] spółce akcyjnej spółka E. (skarżącej spółce), w celu wykonania remontu istniejącej sieci elektroenergetycznej SN-15kV relacji [...], stanowiącej własność spółka E. Oddział w T., polegającego na demontażu istniejących trzech słupów linii napowietrznej SN-15kV wraz z fundamentami, montażu trzech nowych słupów linii napowietrznej SN-15kV wraz z fundamentami, montażu nowych izolatorów na słupach oraz montażu nowych przewodów na długości 239 m wraz z regulacją naprężeń. W sentencji decyzji organ określił zakres i czas udostępnienia nieruchomości oraz zobowiązał skarżącą spółkę do przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego niezwłocznie po zakończeniu robót. W uzasadnieniu decyzji Starosta stwierdził, że zasadne było wydanie rozstrzygnięcia, o którym mowa w art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami, albowiem spółka zamierza przeprowadzić prace, które pozwolą na utrzymanie należytego stanu linii elektroenergetycznej, zaś właściciele nieruchomości, na których zlokalizowane są przedmiotowe urządzenia, nie wyrazili zgody na udostępnienie swojej nieruchomości.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył W. W. podnosząc, że okoliczności sprawy nie uzasadniają zastosowania art. 124b ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wskazał, że zamierzone przez spółkę prace wykraczają zakresowo poza te polegające na remoncie, konserwacji lub naprawie istniejącej linii energetycznej, stanowiąc w istocie jej rozbudowę. Zakwestionował też spełnienie przesłanki braku zgody właścicieli na udostępnienie nieruchomości podnosząc, że nie doszło do kategorycznej odmowy zgody na wykonanie przez spółkę zamierzonych prac, a spór dotyczy jedynie warunków, na jakich zgoda ta ma być udzielona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00