Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 października 2016 r., sygn. I SA/Wr 564/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędziowie sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2016 r. przy udziale sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
|
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A z siedzibą w W. wystąpiła w dniu 7.11.2011 r., do Dyrektora Izby Skarbowej w P. z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania dopłat do spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe, w którym wnioskodawca (spółka z o.o.) ma zamiar, w celu upublicznienia i pozyskania kapitałów na dalszy rozwój, zachowując kontrolę nad działalnością operacyjną, powołać spółkę komandytowo-akcyjną, w której obejmie funkcję komplementariusza. Do grona akcjonariuszy SKA chce zaprosić osoby fizyczne będące udziałowcami, zaś po powołaniu, w celu pozyskania kapitału zewnętrznego rozważa wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i zaoferowanie akcji w publicznym obrocie.
Dalej przedstawiono, że statut spółki komandytowo-akcyjnej będzie przewidywał związany z posiadanymi przez akcjonariuszy akcjami imiennymi -obowiązek wnoszenia dopłat do spółki. Dopłaty każdorazowo przekazywane będą na kapitał zapasowy spółki, chyba, że Walne Zgromadzenie wskaże w uchwale inny fundusz z wyłączeniem kapitału zakładowego i kapitału podstawowego pochodzącego z wkładów komplementariuszy. Uchwalone dopłaty w każdym przypadku będą zwrotne, o ile nie będą potrzebne na pokrycie strat bilansowych. Zwrot będzie dokonywany równomiernie wszystkim wspólnikom (akcjonariuszom).