Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 października 2016 r., sygn. IV SA/Wa 1512/16
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wójcik (spr.) Sędziowie sędzia WSA Piotr Korzeniowski sędzia WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2016 r. sprawy ze skargi O. z siedzibą w [...] na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w [...] postanowieniem z dnia [...] stycznia 2016 r. znak: [...] orzekł o odmowie wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie zgłoszenia szkody w środowisku poprzez zniszczenie, położonego na dwóch barkach, sztucznego siedliska lęgowego prawnie chronionych gatunków ptaków, będących również przedmiotem ochrony w [...]
Po rozpoznaniu zażalenia wniesionego na powyższe postanowienie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z siedzibą w [...], postanowieniem z [...] kwietnia 2016r. Nr [...] Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, powołując się na art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.), dalej zwanej: "k.p.a", w związku z art. 144 k.p.a oraz art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1789, z późn. zm.), utrzymał je w mocy.
W uzasadnieniu przedstawiając stan faktyczny i prawny rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu 11 września 2015 r. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, zwane dalej: "OTOP", zgłosiło Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w [...], zwanemu dalej "RDOŚ w [...]" wystąpienie szkody w środowisku w chronionych siedliskach przyrodniczych stanowiących miejsca kolonijnych lęgów chronionych gatunków ptaków, w tym również stanowiących przedmiot ochrony w obszarze specjalnej ochrony ptaków - [...]. Zgłoszenia dokonano na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1789, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą szkodową". Zgłaszający wskazał, że zniszczono, położone na dwóch barkach, sztuczne siedliska lęgowe ok. 300 par rybitwy rzecznej (Sterna hirundo) oraz ok. 100 par mewy śmieszki (Chroicephalus ridibundus), jak również nieregularnie gniazdującej na tych barkach (do 15 par) rybitwy białoczelnej (Sternula albifrons) i 1 pary mewy czarnogłowej (Ichtyaetus melanocephalus). Szkoda w ocenie OTOP miała miejsce w III kwartale 2014 r. Barki, jako sztuczne wyspy, były wykorzystywane także w latach 2010-2014 jako miejsce odpoczynku siedmiu innych chronionych gatunków, w większości figurujących w zał. I do unijnej Dyrektywy Ptasiej (Dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 roku w sprawie ochrony dzikich ptaków): mewy srebrzystej, mewy małej, rybitwy czarnej, sieweczki rzecznej, siewki złotej, czajki, rybitwy białoskrzydłej oraz brodźca piskliwego. Zgłaszana przez OTOP szkoda w środowisku w siedlisku lęgowym ptaków nastąpiła w strefie korytowej Wisły - na gruncie pokrytym wodami śródlądowymi Skarbu Państwa, administrowanymi przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w [...], w okolicy 870 km szlaku żeglugowego tej rzeki, około 2,5 km poniżej oddanego do użytkowania w lipcu 2013 r. mostu drogowego w [...] w ciągu drogi krajowej Nr [...] - woj. [...] (gm. [...] i [...]).