Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 października 2016 r., sygn. IV SA/Wa 1180/16
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj, sędzia WSA Łukasz Krzycki, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi I. S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę
Uzasadnienie
I. S. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] marca 2016 r. utrzymujące w mocy własne postanowienie z [...] listopada 2015 r. o odmowie stwierdzenia nieważności postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z [...] lutego 2014 r., którym odmówiono uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zrealizowanego budynku rekreacji indywidualnej na działce o numerze ewidencyjnym [...] w miejscowości [...], gm. [...]. Stan sprawy przedstawia się następująco:
Pismem z 13 lipca 2015 r. I. S. wniosła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o stwierdzenie nieważności postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z [...] lutego "2015" r. (prawidłowo winno być: "2014") odmawiającego uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zrealizowanego budynku rekreacji indywidualnej na działce o numerze ewidencyjnym [...] w miejscowości [...], gm. [...].
Postanowieniem z [...] listopada 2015 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odmówił stwierdzenia nieważności postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z [...] lutego 2015 r.
Skarżąca wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy, podtrzymując zarzut błędnego ustalenia stanu faktycznego sprawy.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem z [...] marca 2016r. utrzymał w mocy własne postanowienie z [...] listopada 2015 r. W uzasadnieniu postanowienia organ podał, że zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym, ocena organu administracji orzekającego w trybie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej dotyczy wyłącznie tego, czy kwestionowane w tym trybie postanowienie jest dotknięte wadą określoną w art. 156 § 1 K.p.a. W przedmiotowym postępowaniu organ właściwy do stwierdzenia nieważności nie poddaje analizie całego postępowania zwykłego, lecz jedynie mając na uwadze zaskarżoną decyzję, kontroluje czy jej wydanie może się wiązać z zaistnieniem którejkolwiek z przesłanek określonych w tym przepisie. W postępowaniu nieważnościowym nie ma więc co do zasady miejsca na prowadzenie postępowania dowodowego w takim zakresie, jaki jest wymagany w zwykłym postępowaniu administracyjnym (wyrok NSA z 6.05.2010 r., sygn. akt II OSK 739/09).