Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 października 2016 r., sygn. VI SA/Wa 2758/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Sędzia WSA Marzena Milewska-Karczewska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 października 2016 r. sprawy ze skargi J. sp. j. z siedzibą w Z. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zaopiniowania wniosku o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oddala skargę
Uzasadnienie
Uchwałą nr [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej, powołując się na art. 39 ust. 1 pkt 10 i art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (j.t. Dz. U. z Dz. U. z 2014 r., poz.1429), art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 k.p.a., utrzymało w mocy uchwałę Rady [...] Izby Aptekarskiej w K. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] pozytywnie opiniującą wniosek [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o cofnięcie J. Sp. j. z siedzibą w Z. zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]", zlokalizowanej w Z. przy ul. [...].
Do wydania powyższych uchwał doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
1. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w K. pismem z dnia [...] maja 2015 r. zwrócił się do [...] Izby Aptekarskiej o wydanie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia z dnia [...] października 2013 r., wydanego J. Sp. j. z siedzibą w Z. na prowadzenie apteki ogólnodostępnej "[...]", zlokalizowanej w Z. przy ul. [...]. W uzasadnieniu wskazano, że przedmiotowe postepowanie zostało wszczęte w związku z wynikami kontroli ww. apteki, w trackie której ustalono, że w aptece wydaje się na podstawie zapotrzebowań znaczne ilości produktów leczniczych i innego asortymentu do podmiotów wykonujących działalność leczniczą - ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. Podniesiono, że w aptece przyjmowano zapotrzebowania nieprawidłowo wystawione oraz realizowano je niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy uzasadnia przyjęcie, że J. Sp. j. z siedzibą w Z. (dalej zwana "skarżącą", "stroną skarżącą") przestał dawać rękojmię należytego prowadzenia apteki, co winno skutkować cofnięciem zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 37 ap ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne (tekst. jedn.: Dz. U. z 2008 r. z 2008 r., poz. 271 ze zm.), dalej cyt. jako "p.f".