Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 października 2016 r., sygn. I SA/Rz 655/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska / spr. / Sędziowie WSA Piotr Popek WSA Tomasz Smoleń Protokolant ref. staż. Joanna Kulasa po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 października 2016 r. sprawy ze skargi T. B. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Rz 655/16

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] lipca 2016., nr [...], Minister Finansów, reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] maja 2016r., nr [...], o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku T. B. (dalej: wnioskodawca/skarżący) z dnia 1 lutego 2016r., uzupełnionego pismem z dnia 4 kwietnia 2016r. oraz 27 kwietnia 2016r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych przez wnioskodawcę usług oraz prawa do odliczenia od nabywanych usług, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

Z uzasadnienia postanowienia i akt sprawy wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla świadczonych przez wnioskodawcę usług oraz prawa do odliczenia od nabywanych usług uzupełnionym pismami z dnia 4 kwietnia 2016r. oraz 27 kwietnia 2016r., został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zajmuje się kompleksową organizacją imprez, począwszy od oprawy muzycznej małych przyjęć poprzez imprezy dla dzieci, imprezy tematyczne, pikniki, gale, prezentacje motoryzacyjne, na imprezach masowych kończąc. Dysponuje własnym zapleczem technicznym: nagłośnienie, światło, scena, multimedia, scenografia, a także wieloma urządzeniami rekreacyjnymi. W ramach tej organizacji zapewnia usługi m.in. hotelowe, gastronomiczne, marketingowe, catering - przykładowe PKD 55.30 11, 56.21 Z. Wnioskodawca zajmuje się min. wynajmem sal, miejsc noclegowych, zapewnieniem usług cateringowych oraz kompleksowymi usługami logistyczno-organizacyjnymi świadczonymi na rzecz podmiotów zajmujących się prowadzeniem m.in. szkoleń, konferencji, seminariów, spotkań biznesowych, imprez okolicznościowych itp. Wnioskodawca w ramach zleceń zobowiązuje się do zapewnienia w określonym miejscu i czasie np. sali konferencyjnej, dostarczenie wyżywienia i zakwaterowania zgodnie z życzeniem zamawiającego lub zapewnienia kompleksowej usługi - w zależności od rodzaju imprezy. Działalność w powyższym zakresie prowadzona jest na terenie całego kraju, gdzie kupowane są poszczególne usługi, aby następnie na podstawie wystawionej faktury VAT odsprzedać te usługi zamawiającym. Wnioskodawca aby świadczyć te usługi zakupuje usługi od innych podmiotów na faktury zakupowe ze stawką podatku VAT w wysokości 8%. Te zakupione usługi wnioskodawca sprzedaje po cenie wyższej niż zakupił - z naliczoną własną marżą, nie ma tu refakturowania usług tylko dalsza sprzedaż po cenie wyższej. Wnioskodawca w ramach świadczenia usług dokonuje we własnym imieniu i na własny rachunek m.in. wynajmu sal, wynajmu miejsc noclegowych i usług gastronomicznych i cateringowych. Wnioskodawca jako organizator imprez zapewnia ich uczestnikom kompleksową usługę, za którą wystawia fakturę VAT z 23% stawką podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00