Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 października 2016 r., sygn. III SA/Po 439/16

 

Dnia 26 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Szymon Widłak (spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Zys - Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] października 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] kwietnia 2016r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej wymierzającej karę pieniężną za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry, po wznowieniu postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2016 r. o sygn. [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania S. S., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] stycznia 2016 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...].09.2012r. o sygn. [...] wymierzającej S. S. karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie [...] poza kasynem gry.

W uzasadnieniu organ II instancji podał, że w dniu [...] września 2015 r. do Urzędu Celnego w P. wpłynął (uzupełniony następnie pismem z [...] listopada 2015r.) wniosek strony o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z dnia [...].09.2012 r.. W uzasadnieniu wnioskodawca powołał się na zaistnienie przesłanki określonej w art. 240 § 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej i wyjaśnił, że podstawą wniosku o wznowienie jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 11 czerwca 2015 r. w sprawie C-98/14 - Berlington Hungary Tanácsadó és Szolgáltató kft i inni p-ko Magyar Állam, w którym odwołano się do wyroku TSUE z dnia 19 lipca 2012 r. zapadłego na gruncie polskiej ustawy o grach hazardowych w sprawach połączonych C-213/11, C-214/11 i C-217/11 (Fortuna i inni), gdzie przesądzono techniczny charakter zakazu użytkowania automatów do gier poza kasynami. Przepis wprowadzający ww. zakaz nie był notyfikowany Komisji Europejskiej, co oznacza, że jest bezskuteczny, podobnie jak akcesoryjne do tego przepisu regulacje przewidujące nakładanie kar pieniężnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00