Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 października 2016 r., sygn. II SA/Po 414/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2016 r. sprawy ze skargi Magdaleny i Michała na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia lutego 2016 r. w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia; oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia lutego 2016 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (dalej: Kolegium; organ II instancji; organ odwoławczy; skarżony organ), wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: K.p.a.), po rozpoznaniu odwołania Michała oraz Magdaleny (dalej również: zainteresowani; skarżący; strona skarżąca), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. (dalej: Wójt; organ I instancji) z dnia listopada 2015 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie ziemnego stawu rybnego, hodowlanego - o powierzchni lustra wody F=0,21 ha, na działce w B., gmina K..
Przedmiotowe decyzje zostały wydane w następującym stanie sprawy.
Małgorzata (dalej również: inwestor) we wniosku z dnia września 2015 r. wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie ziemnego stawu rybnego, hodowlanego o powierzchni lustra wody F=0,21 ha na działce obręb B., gmina K., wskazując, że przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na części działki w B. o całkowitej powierzchni 0,4451 ha, gdzie planuje się budowę ziemnego stawu rybnego o powierzchni lustra wody 0,21 ha, głębokości 0,8-0,9 m, maksymalnym piętrzeniu 0,95 m, maksymalnej objętości 1 950 m³, pojemności 1 020 m³ - na obszarze inwestycji wynoszącym ok. 1 800 m² (dla stawu oraz grobli trawiastych).
W postępowaniu administracyjnym wszczętym w przedmiotowej sprawie Wójt Gminy K. na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2013 r., poz. 1235 [aktualnie: Dz.U. z 2016 r., poz. 353], z późn. zm. - dalej: ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku; powołana ustawa) wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. (dalej: PPIS w O.) oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w P.(dalej: RDOŚ w P.) o wydanie opinii co do obowiązku sporządzenia raportu o odziaływaniu na środowisko oraz w przypadku stwierdzenia takiej potrzebny - także co od jego zakresu - w odniesieniu do inwestycji wskazanej we wniosku inwestora.