Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Po 1350/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z [...] r. nr [...] wymierzył A. H. karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gier na automacie [...] nr [...] poza kasynem gry.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji wyjaśnił, że w dniu [...] r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę w lokalu [...] położonym w [...] przy ul. [...]. W lokalu tym działalność gospodarczą pod nazwą [...] prowadził W. N., a kontroli poddano trzy znajdujące się w tym lokalu urządzenia, m. in. [...] nr [...] Na podstawie okazanych umów dzierżawy ustalono, że urządzenia należą do [...] H. A. [...]. Zawarta przez skarżącego umowa dzierżawy z [...] r. dotyczyła ww. urządzenia. Na jej podstawie W. N. wydzierżawił skarżącemu 1 m2 powierzchni do ustawienia ww. urządzenia. Podczas oględzin urządzenia funkcjonariusze stwierdzili, że znajduje się na nim naklejka z napisem: "Urządzenie rozrywkowe, nie wypłaca wygranych pieniężnych i rzeczowych". W toku kontroli funkcjonariusze celni przeprowadzili grę kontrolną. Aby uruchomić urządzenie wrzucili monetę 2 zł, uzyskując za nią 20 punktów. Wartość stawki grający ustalił na 2 punkty i przy tej stawce wykonał szereg gier. Każdorazowo po naciśnięciu przycisku "start" automat uruchamiał obracanie bębnów z symbolami i zatrzymywał je samoczynnie, bez udziału grającego. Następnie grający ustawił stawkę na 3 punkty i wykonał 1 grę, a także kolejną grę za stawkę 1 punkt i wówczas licznik czasu gry wyzerował się, a klawisze stały się nieaktywne. Grający wrzucił kolejną monetę dwuzłotową i wówczas na liczniku "credit" wyświetliło się 28 punktów, tym samym automat doliczył 8 punktów pozostałych z poprzedniej gry do dyspozycji gracza w następnej grze. Grający ustawił stawkę na 10 punktów i wykonał 1 grę, uzyskując wygraną 10 punktów. Grający przy różnych stawkach zgrał punkty licznika "credit" do 0. Licznik czasu wyświetlił 17 sekund. Grający wrzucił 1 zł i wówczas licznik "credit" wyświetlił 10 punktów, a licznik czasu 1 minutę i 17 sekund, tym samym automat doliczył do czasu gry 17 sekund pozostałego czasu z poprzedniej gry. Grający zgrał punkty do 0 i zakończył eksperyment. W ocenie kontrolujących w czasie eksperymentu wykazano, że gry przeprowadzone na ww. urządzeniu posiadają element losowości i prowadzone są w celach komercyjnych - co wynika z opłaty grającego za grę i umowy dzierżawy - stanowiąc tym samym gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h."), które mogą być urządzane wyłącznie w kasynach gry, na podstawie udzielonej koncesji. Ustalenia te potwierdziła również ekspertyza biegłego W. K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00