Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 października 2016 r., sygn. I SA/Ol 502/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2016r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania płatności rolnośrodowiskowej na rok 2013 oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia "[...]", którą odmówiono A.B. płatności rolnośrodowiskowej na rok 2013.
Przedmiotowa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 15 maja 2013 r. A.B. wniosła o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej na rok 2013 w ramach wariantu 2.9 - Uprawy sadownicze i jagodowe (dla których zakończono okres przestawiania) do działek rolnych oznaczonych jako: A, B, C, D, E, F, G oraz H o łącznej powierzchni 101,21 ha. W dniu 21 czerwca 2013 r. wnioskodawczyni zgłosiła do Koła Łowieckiego A szkody łowieckie na działkach ewidencyjnych o numerach "[...]" i "[...]" polegające na zgryzieniu pędu głównego jabłoni. Z przeprowadzonych w dniach 11 i 15 lipca 2013 r. przez upoważnionych przedstawicieli dzierżawcy Koła oględzin uszkodzonej uprawy wynikało, że szkodę w sadzie jabłoniowym wyrządziły zające, myszowate i jeleniowate. Protokoły ostatecznego szacowania szkody o nr 1/2013 i 2/2013 zostały przekazane organowi I instancji w dniu 19 sierpnia 2013 r. Ponadto w dniu 25 czerwca 2013 r. strona zgłosiła do Koła Łowieckiego B szkody łowieckie na działkach ewidencyjnych o numerach "[...]" i "[...]". Z dokonanych w dniu 12 lipca 2013 r. oględzin wynikało, że szkodę polegającą na zgryzieniu pędu głównego w sadzie jabłoniowym wyrządziły gryzonie. Protokół z szacowania szkód łowieckich wpłynął do siedziby organu I instancji w dniu 8 maja 2014 r. Natomiast strona zgłosiła powstanie powyższych szkód strona organowi I instancji w dniu 5 lipca 2013 r. W wyniku przeprowadzonej w dniach od 29 lipca do 14 sierpnia 2013 r. kontroli gospodarstwa rolnego metodą inspekcji terenowej w zakresie działania Program rolnośrodowiskowy oraz w zakresie wzajemnej zgodności, zakończonej raportami z o numerach "[...]" oraz "[...]", nie stwierdzono niezgodności w zakresie przestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności w gospodarstwie. Ustalono natomiast niezachowanie minimalnej obsady drzew oraz niespełnienie wymogów ekologicznych materiału szkółkarskiego na działkach rolnych A, B, C, F, H, wskazując w protokole liczby nasadzeń drzew jabłoni na poszczególnych działkach rolnych. W odniesieniu zaś do działek D, E i G stwierdzono, że obsada jest zgodna z przepisami prawa po uwzględnieniu 5% tolerancji.