Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Ol 627/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski,, sędzia WSA Wiesława Pierechod, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 19 października 2016r. sprawy ze skargi G. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu spółki z o. o. za zaległości podatkowe spółki I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 500 (pięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego w O., działając na podstawie art.107 § 1 i § 2 pkt 2 i 4, art.108 § 1, art.116 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015r. poz.613 ze zm.), dalej jako "O.p." orzekł solidarną odpowiedzialność G. J. (dalej jako: "strona", "skarżący"), jako członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością A. w likwidacji z siedzibą w O. (dalej jako "spółka"), wraz ze spółką za zaległości podatkowe tej spółki w podatku od towarów i usług za miesiące: wrzesień, październik i listopad 2012r. oraz odsetki za zwłokę od powyższych zaległości i koszty postępowania egzekucyjnego.
Organ I instancji wskazał, że ww. zaległości w VAT wynikają ze złożonych przez spółkę deklaracji VAT-7. Strona była prezesem zarządu spółki w okresie od 31 sierpnia 2012r. do 31 grudnia 2012r., a zatem w czasie powstania tych zobowiązań. Na przedmiotowe zaległości podatkowe Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. wystawił cztery tytuły wykonawcze, które zostały doręczone dłużnikowi w dniach: 21 listopada 2012r., 9 stycznia 2013r., 23 stycznia 2013r. i 28 stycznia 2013r. łącznie z zawiadomieniami o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem. W dniu "[...]" Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. umorzył postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne. Organ wskazał, że nie dysponuje dokumentami pozwalającymi na pełną analizę sytuacji finansowej spółki, ale już na koniec 2011r. jej sytuacja nie była dobra - 2011r. spółka zakończyła stratą w wysokości 60.328,87 zł, a w 2012r. uległa ona dalszemu pogorszeniu. Na dzień 3 września 2012r. spółka posiadała zaległości wobec ZUS za okres od listopada 2011r. do sierpnia 2012r., oraz zobowiązania wobec kontrahentów. Z protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z dnia 3 września 2012r. wynika, że strona zapoznała się z sytuacją finansową spółki i wiedziała, że nie wykonuje ona swoich wymagalnych zobowiązań. Zatem, najpóźniej do dnia 17 września 2012r. strona winna złożyć wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Postanowieniem z dnia "[...]" Sąd Rejonowy w O. oddalił wniosek spółki o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jej majątku. Reasumując organ wskazał, że strona nie wykazała, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe oraz nie wskazała mienia spółki, z którego egzekucja byłaby możliwa. Za nieuzasadniony uznał wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania strony na okoliczność powołania jej na stanowisko prezesa oraz okoliczności zgłoszenia wniosku o upadłość.