Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 października 2016 r., sygn. III SA/Łd 174/15

 

Dnia 12 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant referent-stażysta Ewa Cieślik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2016 roku sprawy ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2010 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Ł. z dnia [...] nr [...] w części dotyczącej określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2010 r. 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz skarżącej D. W. kwotę 4.117 (słownie: cztery tysiące sto siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w Ł. z dnia [...] nr [...] wydaną w przedmiocie określenia D. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą A z siedzibą w R., zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w łącznej kwocie 156 094 zł z tytułu sprzedaży w miesiącach styczeń-grudzień 2010 r. oleju opałowego z naruszeniem warunków do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego oraz umorzenia postępowania w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży wyrobów energetycznych z naruszeniem warunków do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego za miesiące od czerwca do grudnia 2012 r.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W miesiącach wrzesień i październik 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego [...] w Ł. przeprowadzili w firmie A kontrolę produkcji, zużycia i obrotu paliwami opałowymi w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. oraz od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W trakcie kontroli ustalono, że w/w okresie strona nabywała olej napędowy grzewczy, który następnie sprzedawała podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W toku przeprowadzonych czynności ustalono dostawców oleju, prawidłowe jego oznaczenie i zabarwienie oraz płynność obrotu olejem za okres styczeń - grudzień 2010 r. Nie ustalono natomiast płynności obrotu olejem za okres czerwiec - grudzień 2012 r., z uwagi na brak stanu początkowego oleju na dzień 1 czerwca 2012 r. Organ celny ustalił nadto, że strona dokonywała sprzedaży oleju na podstawie faktur VAT lub paragonów fiskalnych. W okresie styczeń-grudzień 2010 r. sprzedała łącznie 98 172 litrów oleju, a w okresie czerwiec-grudzień 2012 r. - 27 042 litrów oleju opałowego. Od nabywców oleju strona pobierała oświadczenia o przeznaczeniu oleju do celów opałowych lub do odsprzedaży na cele opałowe. Dokonując analizy przedłożonych oświadczeń kontrolujący ustalili, że nie zawierają one wszystkich danych określonych w art. 89 ust. 5 , ust. 6 i ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Stwierdzono nadto, że miesięczne zestawienia oświadczeń nabywców oleju opałowego za okres styczeń-grudzień 2010 r. zostały sporządzone i przekazanie do właściwego naczelnika urzędu celnego, z naruszeniem terminu określonego w art. 89 ust. 14 ustawy o podatku akcyzowym. Zestawienia, oświadczeń za okres czerwiec-grudzień 2012 r. złożone zostały z zachowaniem powyższego terminu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00