Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 października 2016 r., sygn. III SA/Lu 488/16

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Robert Hałabis, Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 października 2016 r. sprawy ze skargi P. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2016 r., nr SKO.[...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia praktycznego egzaminu państwowego w zakresie kategorii B prawa jazdy [...], prowadzonego w dniu 20 października 2015 r. przez egzaminatora [...] w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...].

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Marszałek Województwa [...] w oparciu o przepis art. 69 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015 r., poz. 155 z późn. zm.) przeprowadził kontrolę egzaminu na prawo jazdy kategorii B [...], przeprowadzonego w dniu 20 października 2015 r. przez egzaminatora [...], a następnie w dniu [...] listopada 2015 r. wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia tego egzaminu.

Po dokonaniu analizy zgromadzonego materiału dowodowego, w tym zapoznaniu się z nagraniem przeprowadzonego egzaminu, w ocenie Kolegium należało podzielić stanowisko organu pierwszej instancji, z którego wynika, że egzamin został przeprowadzony w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, a ujawnione nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik.

Organ odwoławczy wskazał, że wynik negatywny egzaminu został ustalony przez egzaminatora w myśl § 28 ust. 1 pkt 2 lit. b w związku z § 16 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2012 r., poz. 995 z późn. zm.). Po przerwanym egzaminie egzaminator zapisał w polu "Uwagi" w arkuszu przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego: "niezastosowanie się do znaku STOP dawanego od osoby kierującej ruchem na przejściu - egzamin przerwany". W ocenie egzaminatora niewłaściwe zachowanie się na drodze przez egzaminowaną polegało na niezatrzymaniu pojazdu przed przejściem dla pieszych w chwili, w której trzymający tarczę z napisem "stop" skierowaną w stronę jadącego pojazdu dał sygnał do jego zatrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00