Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 października 2016 r., sygn. III SA/Gd 605/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2016 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 14 marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 21 stycznia 2016 r. Starosta, działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r.

o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 155 ze zm.), orzekł o skierowaniu A. L. na badania psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. Decyzja wydana została na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 2 grudnia 2015r. w związku z przekroczeniem przez kierowcę limitu punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

W następstwie odwołania od w/w decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 14 marca 2016 r. nr [...] utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na treść art. 99 ust.1 pkt 3 lit. b ustawy o kierujących pojazdami i wyjaśnił, że sformułowanie "starosta wydaje decyzję" nie pozostawia wątpliwości, że rozstrzygnięcia wydawane w oparciu o ten przepis stanowią decyzje związane. Starosta zobowiązany jest do wydania decyzji o skierowaniu kierowcy na badania psychologiczne w sytuacji zaistnienia okoliczności w tym przepisie przewidzianych. Organ kierujący nie ma uprawnienia do rozważania celowości skierowania na badania psychologiczne.

A. L. został skierowany na badania psychologiczne, ponieważ otrzymał łącznie 27 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie od dnia 18 grudnia 2014 r. do dnia 24 listopada 2015 r.

Zarzut o niekonstytucyjności przepisów, regulujących zmniejszenie liczby punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowcom, którzy na własny koszt uczestniczyli w szkoleniu, organ uznał za niezasadny. Wskazał, że przepis § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego - w czasie gdy odwołujący się odbył przedmiotowe szkolenie - brzmiał: "odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24".

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00