Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 5 października 2016 r., sygn. I SA/Bk 306/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 września 2016 r. sprawy ze skargi O. Spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2013 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w B., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia [...] września 2015 r. nr [...] rozliczającej O. sp. z o.o. w S. podatek od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2013 r., uchylił rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji za styczeń 2013 r. i orzekł co do istoty sprawy w tym zakresie, za pozostałe okresy zaś zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

Organ odwoławczy wskazał, że w 2013 r. Spółka prowadziła działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie przyjmowania samochodów z benzyną ołowiową, bezołowiową oraz olejem napędowym celem dopełnienia wszelkich formalności dla przeprowadzenia odprawy celnej przez urząd celny oraz zapłaty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Spółka, jako zarejestrowany odbiorca w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, dokonywała wszelkich formalności związanych z odprawą towarów (paliw) oraz we własnym imieniu opłacała podatek akcyzowy i opłatę paliwową. Spółka świadczyła ww. usługi w styczniu i lutym 2013 r. w oparciu o zawarte umowy ze zleceniodawcami, które przewidywały, iż za usługę będzie pobierane wynagrodzenie w wysokości od 400 zł do 1.100 zł plus podatek VAT za każdy odprawiony samochód. Prócz tego, jak wynika z zawartych umów Spółka była zobowiązana do podjęcia stosownych czynności w celu odprawy towarów należących do zleceniodawcy przez właściwy urząd celny, jak i zapłaty podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej od tych towarów. Natomiast zleceniodawcy zobowiązali się przed przybyciem każdej przesyłki i dokonaniem odprawy akcyzowej w urzędzie celnym do wpłaty równowartości kwoty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej na wskazane konto bankowe. W dniu 20 lutego 2013 r. skarżąca Spółka podpisała umowę o współpracę z D. Sp. z o.o. w S., na podstawie której zobowiązała się do dokonywania wszelkich formalności związanych z odprawą towarów należących do kontrahentów D., z którymi to podmiot ten zawarł odrębne umowy. Z tytułu realizacji ww. umowy Spółce przysługiwało wynagrodzenie za każdy okres rozliczeniowy. Z treści umów zawartych przez D. Sp. z o.o. wynika zaś, że zleceniodawcy zobowiązali się przed przybyciem każdej przesyłki i dokonaniem odprawy akcyzowej w urzędzie celnym do wpłaty równowartości kwoty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej na wskazany rachunek bankowy D. Sp. z o.o. Zatem Spółka w okresach rozliczeniowych 2013 r. realizowała umowy zawarte z podmiotami zlecającymi bezpośrednio dokonywanie odpraw wyrobów akcyzowych, jak również tego rodzaju czynności wykonywała na podstawie umowy z D. W dalszym ciągu to Spółka posiadała status zarejestrowanego odbiorcy, w związku z czym tylko ona mogła dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Przy czym nabycie to dokonywane było w imieniu własnym, ale na rzecz innych podmiotów, stosownie do brzmienia art. 59 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00