Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 września 2016 r., sygn. IV SAB/Wr 132/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska (spr.) Sędzia NSA Julia Szczygielska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 września 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o we W. na przewlekłe prowadzenie postępowania D. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we W. w przedmiocie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki I. stwierdza przewlekłe prowadzenie postępowania; II. stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we W. na rzecz skarżącego A Sp. z o.o. we W. kwotę 357,00 (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżąca [...] Sp. z o.o. we W. (dalej: spółka, skarżąca) pismem z dnia 8 maja 2014 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, skargę na przewlekłość postępowania administracyjnego, prowadzonego przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we W. (dalej: organ) w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.

W uzasadnieniu skargi skarżąca wskazała, że w dniu 22 lipca 2013 r. złożyła do D. Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we W. wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej we W. Zezwolenie to zostało wydane dopiero po wielokrotnych interwencjach, decyzją z dnia 4 marca 2014 r. Zdaniem skarżącej sprawę załatwiono ze znacznym przekroczeniem terminu. Skarżąca podkreśliła, że na podstawie art. 37 § 1 k.p.a. złożyła do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w W. zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie. Postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2014 r. organ ten uznał zażalenie za nieuzasadnione. Spółka uważa, że organ naruszył art. 35 k.p.a. nakazujący załatwianie spraw bez zbędnej zwłoki i wyznaczający termin maksymalnie ich załatwienia, ewentualnie przedłużone w trybie art. 36 k.p.a. Terminy te wynoszą - w przypadku sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego jeden miesiąc w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej - dwa miesiące. Początek biegu terminu rozpoczyna się od momentu wszczęcia postępowania, czyli daty złożenia podania. Jeśli organ przekroczy terminy załatwiania spraw, obowiązany jest do zawiadomienia strony o tym przekroczeniu, do podania przyczyny zwłoki i wyznaczenia nowego terminu załatwienia sprawy (art. 36 § 1 k.p.a.). Dotyczy to także sytuacji gdy zwłoka wynika z przyczyn niezależnych od organu (art. 36 § 2 k.p.a.). Zawiadomienie stron powinno mieć formę postanowienia (art. 123 § 1 k.p.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00