Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 14 września 2016 r., sygn. VI SA/Wa 961/16
Prawo pomocy
Starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: Andrzej Siwek po rozpoznaniu w dniu 14 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku Stowarzyszenia [...] w S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] w S. na pismo Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wniosku o wszczęcie postępowania p o s t a n a w i a: odmówić skarżącemu Stowarzyszeniu [...] w S. przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Uzasadnienie
Postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 961/16 odrzucono skargę Stowarzyszenia [...] w S. na pismo Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie wniosku o wszczęcie postępowania.
W dniu 7 lipca 2016 r. strona skarżąca złożyła sporządzony na urzędowym formularzu PPPr wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w przedmiotowej sprawie. Skarżące stowarzyszenie w uzasadnieniu wniosku podniosło, że liczy aktualnie 9 członków, w tym 5 emerytów, 1 rencista, 1 osoba bezrobotna i 2 osoby czynne zawodowo. Stowarzyszenie nie posiada własnego majątku, prowadzi wyłącznie działalność społeczną w oparciu o wkład pracy członków i minimalne składki członkowskie w wysokości 20 zł za rok. W dniu 7 lipca 2016 r. stan środków w kasie stowarzyszenia wynosił 1,89 złotych (załączono rejestr wpływów i wydatków stowarzyszenia za okres 1.01.-7.07.2016r. potwierdzający powyższe). Pokreślono, że Walne Zebranie Członków nie może podwyższyć minimalnej rocznej składki członkowskiej ponieważ stowarzyszenie tworzą społecznicy o bardzo niskich emeryturach.