Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2016 r., sygn. VI SA/Wa 729/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Jarosław Kielczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (zwany dalej organem/Prezesem NFZ) decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] po ponownym rozpatrzeniu odwołania Pana K. S. (zwanego dalej skarżącym) od decyzji [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w L. (zwanego dalej organem I instancji/Oddziałem Wojewódzkim NFZ) z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Ustalono, że decyzją nr [...] Dyrektor [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia uznał, że "Panu K. S. nie przysługuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych polegających na leczeniu u w/w choroby Parkinsona w ramach leczenia szpitalnego z użyciem leku Duodopa".

Od tej decyzji pełnomocnik skarżącego wniósł odwołanie.

Prezes NFZ utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję i wskazał, że obowiązany jest do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z postanowieniami ustawy o świadczeniach. Podniósł, że zgodnie z art. 31d ustawy o świadczeniach, Minister Zdrowia określił w drodze rozporządzeń, w poszczególnych zakresach świadczeń, wykazy świadczeń gwarantowanych oraz warunki ich realizacji. Wskazał, że zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. 2013 r., poz. 1520, z późn. zm.), świadczenia gwarantowane obejmują m.in. świadczenia, których wykaz określa załącznik nr 1 przedmiotowego rozporządzenia; przy czym świadczenia gwarantowane z przedmiotowego zakresu stanowią zarówno procedury określone w części I tego załącznika, jak i rozpoznania określone w jego II części. Uznał za zasadne stanowisko organu I instancji, że procedura leczenia choroby Parkinsona lekiem Duodopa nie została ujęta przez Ministra Zdrowia jako świadczenie gwarantowane z zakresu lecznictwa szpitalnego i lek Duodopa nie znajduje się na liście leków refundowanych określonych w wykazach leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, obwieszczonych przez Ministra Zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00