Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 września 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2134/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla, sędzia WSA Tadeusz Nowak (spr.), , Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Ciszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2016 r. sprawy ze skargi Szpitala Klinicznego [...]z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] czerwca 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej w części skargę oddala

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po rozpatrzeniu odwołania Szpitala Klinicznego [...] utrzymał w mocy decyzję Prezydenta [...] Konserwatora Zabytków nr [...] z dnia [...] listopada 2014r. orzekającą o odmowie Szpitalowi Klinicznemu Dzieciątka Jezus, ul[...] zmiany ostatecznej decyzji własnej nr [...]z dnia [...] lipca 2011 r. w części dotyczącej zmiany terminu wykonania nasadzeń zastępczych.

Decyzja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

[...] Konserwator Zabytków decyzją nr [...]z dnia [...] lipca 2011 r. zezwolił Szpitalowi Klinicznemu [...]na usunięcie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...], na działce ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...], kolidujących z planowanymi pracami związanymi z rozbudową budynku Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii. W decyzji zezwolono również na usunięcie drzew i krzewów rosnących w świetle planowanej drogi pożarowej oraz umorzono postępowanie w części dotyczącej wydania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, których obecności nie stwierdzono w terenie.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz. U. 2013 poz. 627) posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. Zgodnie z ust. 2 opłaty nalicza i pobiera organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, w związku z czym [...] Konserwator Zabytków ustalił opłatę za usunięcie pięciu drzew (w tym jednego dwupniowego) oraz 1 m2 krzewów będących w dobrym stanie zdrowotnym. Stosownie do art. 85 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody ustawy opłaty są o 100% wyższe w przypadku m.in. usuwania drzew i krzewów z terenu zieleni oraz nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - wyliczona opłata została więc podwojona i wyniosła 104 691,96 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00