Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 września 2016 r., sygn. I SA/Sz 649/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska,, Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
1. W dniu 5 października 2015 r. do Ministra Finansów (dalej przywoływany jako: "Organ") wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
We wniosku zaprezentowano następujący stan faktyczny. S. E.-P. Sp. z o.o. (dalej przywoływana jako: "Skarżąca"), wystąpiła z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Celnego o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Z wypisu KRS i umowy Spółki wynika, że osobą kierującą Spółką jest zarząd w osobie prezesa. Skarżąca w przyszłości zamierza ustanowić pełnomocnictwo w postaci prokury samoistnej dla osoby, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
- Czy karalność prokurenta Spółki (szczególnego rodzaju pełnomocnika) może być przyczyną do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego?
- Czy prokurent w świetle obowiązujących przepisów może być uznawany przez Urząd Celny za osobę kierującą działalnością Spółki w myśl przepisów ustawy o podatku akcyzowym?
Zdaniem Skarżącej, prokurenta nie można uznać za osobę, która posiada uprawnienia do kierowania działalnością spółki. W konsekwencji udzielając w ocenie Skarżącej przyjąć należy, że powołanie na stanowisko prokurenta (szczególnego pełnomocnika) osoby skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo skarbowe nie będzie stanowiło podstawy prawnej do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.