Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 września 2016 r., sygn. II SA/Sz 490/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 września 2016 r. sprawy ze skargi P. P. na czynność Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr[...] w przedmiocie zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu I. stwierdza bezskuteczność czynności Prezydenta Miasta z dnia [...] r. nr [...] w części dotyczącej odmowy zwrotu nadpłaty za wydanie karty numer [...] pojazdu marki [...] numer [...], II. uznaje obowiązek Prezydenta Miasta do dokonania zwrotu na rzecz skarżącego P. P. części opłaty w wysokości [...] złotych za wydanie karty pojazdu opisanej w punkcie I wyroku, III. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz skarżącego P. P. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta w dniu [...] r. pobrał od P. P. opłatę za wydanie karty pojazdu w związku z rejestracją pojazdu marki [...] o nr rejestracyjnym [...]
Pismem z dnia [...] r. P. P. zwrócił się do Prezydenta Miasta o zwrot nadpłaty za wydanie wspomnianej karty pojazdu.
W odpowiedzi na wniosek Prezydent Miasta pismem z dnia [...] r. znak [...] odmówił zwrotu nadpłaty za wydanie karty pojazdu dla pojazdu marki [...] o nr rejestracyjnym [...] wskazując, że opłata pobrana została w prawidłowej wysokości, na podstawie obowiązującego ówcześnie rozporządzenia. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 77 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, wysokość opłaty za kartę pojazdu określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw transportu. Stosownie do wymienionej delegacji ustawowej opłata za kartę pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którą pobrał w dniu rejestracji organ rejestrujący, określona była w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu i wynosiła [...] zł. Starosta zobowiązany był do stosowania obowiązujących w danym czasie przepisów prawnych. Dopiero w orzeczeniu z dnia 17 stycznia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności ww. przepisu rozporządzenia z Konstytucją i ustawą Prawo o ruchu drogowym. W chwili obecnej rozporządzenie to utraciło moc na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, mocą którego wprowadzono nową opłatę wynoszącą [...] zł za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji jak i przy wydaniu jej wtórnika.