Postanowienie WSA w Rzeszowie z dnia 20 września 2016 r., sygn. I SA/Rz 26/16
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Panek po rozpoznaniu w dniu 20 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu G. K. od postanowienia referendarza sądowego z dnia 31 sierpnia 2016 r. o sygn. akt I SA/Rz 26/16 o odmowie zmiany postanowienia z dnia 23 lutego 2016 r. w przedmiocie prawa pomocy w sprawie ze skargi G. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2011 r. - postanawia - utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
G. K. (dalej: skarżący) wystąpił z wnioskiem o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie całkowitym, poprzez zwolnienie go od kosztów sądowych w przedmiotowej sprawie i ustanowienie dla niego radcy prawnego.
Postanowieniem z dnia 29 lutego 2016 r. o sygn. akt I SA/Rz 26/16 referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy.
Powodem negatywnego załatwienia przedmiotowego wniosku było stwierdzenie, że skarżący nie wykazał spełnienia przez siebie ustawowych przesłanek uzyskania tego rodzaju ulgi, gdyż złożone przez niego oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym przedstawiły jego sytuację w sposób niejasny i niepełny oraz budzący uzasadnione wątpliwości, co do wiarygodności oświadczeń. Rozpoznający wniosek podkreślił, że na ich podstawie nie sposób jest stwierdzić gdzie w istocie skarżący mieszka, gdyż w oświadczeniach przewija się kilka adresów, a jako adres do korespondencji, skarżący wskazał adres swojego pracodawcy. Podobnie, kierując się informacjami złożonymi przez skarżącego nie można ustalić, w jaki sposób wykorzystuje on swoją nieruchomość, wskazywaną jako adres jego zamieszkania.