Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 września 2016 r., sygn. I SA/Ol 375/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca) Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2016r. sprawy ze skargi K. Z. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Ol 375/16

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 listopada 2015 r. K. Z. (zwana dalej "wnioskodawczynią", "skarżącą") zwróciła się do Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w B., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku skarżąca wskazała, że na podstawie aktu notarialnego z dnia 3 listopada 1993 r. nabyła wraz z mężem prawo użytkowania wieczystego gruntu (działkę o pow. 0,5978 ha). Nieruchomość gruntowa zabudowana była budynkami magazynowo-składowymi. Powyższe prawa małżonkowie nabyli do majątku wspólnego. W latach 1997-1998 na powyższej działce wybudowany został budynek biurowy i dodatkowe pomieszczenia przemysłowo-magazynowe. W dniu 28 stycznia 2013r. skarżąca ww. prawo użytkowania wieczystego gruntu i własność znajdujących się na tym gruncie budynków nabyła w całości do swojego majątku osobistego - umowa darowizny (poprzez przesunięcie tych praw z majątku wspólnego jej i jej męża do majątku osobistego). Skarżąca zaznaczyła, że pozostaje nadal w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej. Następnie wskazała, że ostateczną decyzją starosty z dnia "[...]"., przekształcone zostało prawo użytkowania wieczystego opisanego powyżej gruntu w prawo własności. Wcześniej, na podstawie aktu notarialnego z dnia "[...]" 2014 r., skarżąca zawarła przedwstępną umowę sprzedaży ww. nieruchomości na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na podstawie aktu notarialnego z dnia 15 października 2015 r. wnioskodawczyni sprzedała tej spółce własność opisanej powyżej nieruchomości gruntowej zabudowanej. Przedmiotowa nieruchomość nie została nabyta, wykorzystywana i zbyta w ramach wykonywania działalności gospodarczej wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00