Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Po 1504/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2016r. sprawy ze skargi MP na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] wymierzył M. P. (dalej zwanemu również skarżącym) karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gry na automacie X. nr [...] poza kasynem gry.

W motywach swojego rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 16 kwietnia 2013 r., funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrole w lokalu "[...]" mieszczącym się przy ul. [...] w miejscowości Ś.. Działalność gospodarcza we wskazanym lokalu była prowadzona przez skarżącego, a kontroli poddano znajdujące się w lokalu wymienione na wstępie urządzenie. W toku kontroli przeprowadzono gry kontrolne, które wykazały, że wymienione powyżej urządzenie wypełnia przesłanki z art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych. Skarżący przedstawił również kontrolującym umowę o wspólnym przedsięwzięciu z dnia [...] marca 2013 r., zawartą z [...] sp. z o.o. Przedmiotem omawianej umowy było ustalenie zasad prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia oraz osiągania przez strony dochodów w zakresie poszerzenia oferty dla klientów skarżącego w jego lokalu przy pomocy wspólnej eksploatacji urządzeń do gier rozrywkowych [...] sp. z o.o. W toku prowadzonego postępowania do akt sprawy włączono jako dowód ekspertyzę biegłego sądowego z dnia 18 czerwca 2013 r., z badania wyżej wymienionego urządzenia, sporządzoną na potrzeby postępowania karno-skarbowego.

W terminie otwartym do wypowiedzenia się w sprawie zgromadzonego materiału dowodowego wniesiono o umorzenie postępowania, ewentualnie zaś o jego zawieszenie do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny pytania prawnego wystosowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 15 stycznia 2014 r., w sprawie o sygn. akt II GSK 686/13. Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2015 r., organ I instancji odmówił zawieszenia postępowania, uznając, że brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie uniemożliwia rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00