Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 476/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant st. referent Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2016r. sprawy ze skargi S. S. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]" r., nr "[...]" w przedmiocie rozwiązania Straży Miejskiej oddala skargę.
Uzasadnienie
Uchwałą nr "[...]" z dnia 25 listopada 2015 r., Rada Miejska w "[...]" rozwiązała Straż Miejską w "[...]".
W uchwale ustalono termin rozpoczęcia likwidacji Straży Miejskiej Miasta "[...]" na dzień wejścia w życie tej uchwały, zaś termin zakończenia likwidacji - na dzień
29 lutego 2016 r. W § 5 uchwały przewidziano zaś, że wchodzi ona w życie po upływie
14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa "[...]".
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 31 grudnia 2015 r. nr "[...]", Wojewoda "[...]" stwierdził nieważność § 5 powyższej uchwały. Organ nadzoru ocenił, że przepis ten w sposób istotny narusza prawo. Określając sposób wejścia w życie uchwały, Rada zastosowała bowiem sposób przewidziany w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1484) - zwanej dalej "ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych" - dla aktów normatywnych zawierających przepisy powszechnie obowiązujące. Przedmiotowa uchwała nie jest jednak - w ocenie organu nadzoru - aktem normatywnym w rozumieniu powołanego przepisu i nie jest też aktem prawa miejscowego wymienionym w art. 40 ust. 1 i 2 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446), nie zawiera ponadto norm o charakterze abstrakcyjnym i generalnym. Uchwała ta stanowi akt kierownictwa wewnętrznego i powinna wejść w życie z dniem podjęcia. Organ nadmienił jednocześnie w rozstrzygnięciu, że eliminacja § 5 uchwały spowoduje, iż akt ten wejdzie w życie z dniem podjęcia.