Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Lu 369/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale II w dniu 11 sierpnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.
Uzasadnienie
Sygn. akt II SA/Lu [...]
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu wniosku K. G., działając na podstawie art. 58 i art. 59 § 2 kpa odmówiło przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia [...] sierpnia 2014 r., nr [...], przyznającej wnioskodawczyni pomoc pieniężną z tytułu pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrewnionej dla dziecka P. W., z przeznaczeniem na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej, na okres od dnia [...] grudnia 2013 r. do dnia [...] czerwca 2015 r., przy czym w okresie od dnia [...] grudnia 2013 r. do dnia [...] grudnia 2013 r. w kwocie [...]zł, zaś w okresie od dnia [...] stycznia 2014 r. do dnia [...] sierpnia 2015 r. - w wysokości [...] zł miesięcznie.
W uzasadnieniu postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyjaśniło, że powołana wyżej decyzja organu I instancji została doręczona stronie w dniu [...] sierpnia 2014 r. Czternastodniowy termin do wniesienia odwołania od decyzji upłynął zatem w dniu [...] sierpnia 2014 r. K. G. złożyła natomiast odwołanie w dniu [...] grudnia 2015 r., wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wniosku strona wskazała, iż powodem uchybienia terminu do wniesienia odwołania była śmierć jej męża w dniu [...] kwietnia 2014 r. Okoliczność ta wywołała u wnioskodawczyni szok i załamanie. K. G. wyjaśniła, że wówczas "nie myślała jasno" i "nie mogła otrząsnąć się ze smutku i skoncentrować na innych ważnych sprawach życiowych". Jednocześnie, w związku ze śmiercią męża, gospodarstwo domowe wnioskodawczyni zostało "z dnia na dzień" pozbawione części dochodów.